jessica jones

başrolünü çok pis hayranlık beslediğim krysten ritter'ın üstlendiği yepyeni marvel dizisi. netfilx sağolsun topluca giriş yaptı ilk sezonu arşivime. marvel'da nefret ettiğim hiçbir şey yok dizide. son derece sansürsüz ve samimiyetsiz çocuksuluk barındırmıyor. buna rağmen filmlerle aynı evrende geçmesi de ilginç. avengers'ta olanlardan falan çekinmeden bahsediliyor. belki de luke cage'in dizisinden sonra (ki dizide zaten mevcut) defenders'ı kurup sinemaya giriş yaparlar.
hikaye depresif, agresif ve alkolik bir özel dedektif olan jessica'nın, eskiden kurbanı olduğu kilgrave adlı bir kötü adamı yakalamaya çalışmasını anlatıyor. kilgrave zihin kontrolü yapabiliyor, bu sebeple oldukça tehlikeli. ayrıca doctor who sevenlere müjde, david tennant oynuyor kendisini.
henüz 5. bölümdeyim, gayet sardı beni. bitirince daredevil'a da başlamayı düşünüyorum hatta. marvel aştı kendini.
büyük heyecanla bekleyip sonunda bitirdiğim güzide dizim, kötü yanı 2.sezon için 1 yıl bekleyecek olmamız.

ilk bölümleri herhangi bir süperkahraman dizisine, hele de marvel çıkışlı olanlara göre yavaş geçse de, özellikle 6. bölümden sonra olaylar ve merak unsuru artıyor. zaten genel olarak diziye puslu hava hakim, öyle espriler gülücükler havada uçuşmuyor benzeri yapımlara nazaran. ilk birkaç bölümü geçerseniz bir çırpıda 7.-8. bölümden 11. bölüme kadar izletiyor(ki en iyi bölümlerdi). krysten ritter inananılmaz yakışmış role o umursamaz tavırlarıyla keza zayıf kalsa da trish kızımız da öyle. son iki bölümde tempo bir tık düşse de epey güzel bir 13.bölüm ile sezon finalini yaptı.

son olarak, o kirli saçlarına mavi gözlerine yandığımın simpson.

tam bir depresyon dizisi. anlatımı ve karakterleri itibariyle fazlasıyla çizgi romanvari bir havası var. tek istediğim kilgrave'e bu kadar odaklanmayıp biraz daha yan hikayelere girmesi olurdu. son bölümler biraz sıktı beni o sebeple.

--- spoiler ---

mesela avengers'ın yıktığı bir binada annesi ölen kadın ve kocasının jessica'ya tuzak kurması çok güzel bir ara bölümdü.

--- spoiler ---

bu sene eylül ayında başlayacak olan ve içerisinde jessica jones, luke cage, elektra ve daredevil gibi marvel karakterlerini barındıracak olan the defenders isimli dizinin sayesinde ikinci sezonu 2018 e sarkmıştır.
beni hetero yapabilecek bi kadın karakter
ıkinci sezonu baslamistir. jessica ptsd (travma sonrasi stres bozuklugu) olayini atlatamamis ama isine dort elle sarilmis gibi.
hatunun hası,reyiz seyredin bol bol luke cage e falan bakmayın acayip sıkıcı(tamam bazı sahneleri değil bölüm başı 3 dk.)