joanne

lady gaga'nın 21 ekim 2016'da yayınlanacağı duyurulan yeni albümü.

hayranları tarafından pop albüm beklenirken, albümün rock, alternatif rock, deneysel pop ve soul tarzda olduğu haberleri çıktı. ilk yayınlanan tekli perfect illusion.
perfect illusion basitliğinden sonra gelen ikince single ile beklentimi yükselten albüm. ben gaga'yı hep dinledim. artpop'u da sevdim, born this way'i de.. ilkleri saymıyorum zaten.
bir şarkıcının tarzında değişiklikler yapması kimseyi ilgilendirmez. istediği türden müzik yapabilir yani. artpop ile fame dönemine dönmek istedi ama yapamadı, ondan sonraki ruhsal durumuna ise gayet de uyan bir albüm bizleri bekliyor sanırım.
ayrıca sinir olduğum bir nokta var. örneğin perfect illusion'u beğenmediğimizde "ama bu bireysel bi albüm abie, kadın albüme halasının ismini vermisss," diye saçma sapan yorumlar yapmayın rica edeceğim. biri tarz değiştiriyor diye onu her durumda alkışlayacağız diye bir şey de yok ki gaga iyi bir albüm yapmışa benziyor.
albüm tanıtım kampanyası ise oldukça mütevazi ve tatlı gaga'nın. artpop'taki gibi ray of light'a falan dil uzatmadı. radyolara çıktı sadece, mütevazi mütevazi konuştu. kariyeri 2015'ten beri güzel şekillenmeye başladı yani. belki albüm çok başarılı olamayacak ama nitelikli bir şeyler yapmış, diyeceğiz diye umuyorum.
özellikle florence welch ile olan düeti de sabırsızlıkla bekliyorum.

ayrıca sinner's prayer da kanlı canlı şurada, oldukça güzel bu da:
sızmış albüm. yaa gaga bebeğim kızma ama dayanamadım indirdim. spotify'a gelsin oradan dinleyeceğim, söz. şuan dinliyorum, tüylerim diken diken. bu kadının işlerini nedense hep merak ediyorum. görüşlerimi albümü sindirince yazarım. şuan angel down'a bayılmakla meşgulüm.

birkaç saattir ara ara dinliyorum albümü. country ögeleri barındıran genel olarak sakin bir albüm olmuş. enstrüman kullanımları zevkli olmuş. açıkçası redone ile çalışacağını duyunca birkaç hit beklemiştim ama albümümüzde hit olacak pek parça yok gibi. benim için olmasına da gerek yok. gaga'nın vokalini dinlemekten en çok keyif aldığım albüm olduğunu söyleyebilirim.
dediğim gibi mainstream pop için pek bir şey vaadetmiyor ama gaga sonuçta bir pop şarkıcısı ve pop müzik dediğimiz şey benim için insanı kolay yakalayan müzikleri ifade ediyor. bu açıdan çok da deneysel bakamayacağım kusura bakmayın.

en sevdiğim şarkı, daha önce de belirttiğim gibi angel down. intro insanı direkt yakalıyor zaten. gerisi gaga'nın güzel vokali, piyano ve hissedilen güzel hissiyattan ibaret.

come to mama: gaga'nın sesinin trumpet gibi aletlere ne kadar yakıştığını bizlere tekrar hatırlatan bir şarkı olmuş. keyifli, az da olsa beğendim. arabam olsa içinde dinlerdim.

dancin' in circles: ay bu çok güzel. 90'lar popunu bir tek bana mı hatırlatacak çok merak ediyorum. alejandro'dan sonra şöyle evde yalnız dans edebileceğim kıpır kıpır bir şarkı çıkardı gaga. ben çok beğendim.

diamond heart: hareketli parçalardan. benim için pek bir anlam ifade etmedi. kesin bunu single yapar.

hey girl: en büyük hayal kırıklığım. işin içinde florence bebeğim olunca epik bir şeyler beklemiştim. tek doğru tahmin ettiğim şey iki adet güzel sesli kadın dinleyecek olmamdı. gaga'nın sesinin bile florence'in yanında sönük kalması ise waow bir olay.

joanne: beğendim. nakarat pek tatlı. sözler hüzünlü. herkes şarkıyı dinleyip kendi joanne'ine adayabilir şarkıyı. güzel bir geçmişi yad etme şarkısı. "ah ulan joanne, çok sevdim seni it", gibi dinleyen de olabilir benim gibi. kadın halasına yazmış ama yapacak bir şey yok.

john wayne: diamond heart gibi hareketli. nakaratını beğenemedim. nakarat benim için pop müzikte en önemli şeylerden biridir de.

million reasons: güzel bir ballad. single olarak çıktığından beri arada dinliyorum. taylor kinney kıçımızı yesin gaga'cım evet.

perfect illusion: albümün en alakasız şarkısı. çıkış parçası hit değeri görsün diye yapılmış ama hiç beğenmemiştim zaten. iyi ki albümün diğer şarkılarından farklı.

sinner's prayer: canlı versiyonunu dinlediğimde "bunu sevicem sanırım" demiştim ama daha çok sevdiğim parçalar oldu. aman dürüst olucam dinlerken texas'da bir barda olduğumu hayal ediyorum. evet kafamda o şapkalardan ve terlemişim. westworld'e selamlar.

a-yo: aman hiç beğenmedim. manicure'un country versiyonu gibi.


6/10 veriyorum.
perfect illusion'a attığım bütün bokları bana yediren albüm! tam anlamıyla ef sa ne! hatta olllaaağğğy! ba yıl dım!
bolca slow'lar, gitar soloları, beklenmedik nakaratları ve tabii ki ağır country etkisi ile "deneysel" bir gaga albümü olmuş diyebilirim. önceki tüm albümlerinden farklı bi noktada olduğu kesin. alışılmışın dışında bi gaga albümü olduğundan baya eleştirilecektir ancak yine de dikkate değer bir emek var.

million reasons: bunun hakkındaki yorumumu şarkının başlığına yazmıştım zaten. başarılı bir gaga balladı olmuş.
perfect illusion: çıkış parçası için zayıf kalsa da albüm içerisinde sırıtmıyor, albümün genel havasına uygun hani.
a-yo: buram buram country rock kokuyor. gitar sololar var. orta tempo, ortalama bi gaga şarkısı olmuş. beğendim diyebilirim.
diamond heart: bass ağırlıklı bir şarkı. pek beğenmedim. gaga için fazlaaaa sıradan. nakaratı zayıf.
joanne: diamond heart'tan bariz daha iyi. bu da fazla sakin ama kötü değil kesinlikle. sevdim diyebilirim. hisli bir şarkı olmuş. albüm ismini hak etmiş.
john wayne: 2000'ler alternatif rock tınıları epey hissediliyor. ayrıca ismini western filmlerinin yıldızından alıyor. değişik bir şarkı olmuş.
dancin' in circles: ciddi anlamda doğu avrupa-balkan pop tınılarına sahip. baya baya shantel falan. o yüzden beğendim. gaga'dan hiç beklemeyeceğim bi şarkı olmuş. * *
sinner's prayer: ağır country bu da. pop-country de işte, country kısmı daha bi ağır basıyor. bon jovi fanı olduğumdan country'e epey aşinayım, bu yüzden little monster'lar gibi pek yadırgamadım. albümün geneli için geçerli bu arada.
come to mama: müzikal şarkısı gibi. 70'ler sound'ı var biraz. yordu dinlerken. iyi mi kötü mü karar veremedim ama fazla tanıdık.
hey girl: florence welch ile olan bir düet bu da. şarkının iyi veya kötü olması bir kenara, bu iki harika sesi arka arkaya duymak tam bi eargasm. vintage esintilere sahip. nakaratı diğer şarkılara nazaran daha bi sağlam sanki. pure synth sound'ları da şarkıya ayrı bi tat katmış.
angel down: bu şarkının olayı nostaljik tınıları kesinlikle. onlar olmasa sıradan bir slow şarkı olacakken daha farklı bi noktaya evrilmiş.
grigio girls: yine çok tanıdık bi şarkı. farklı diyebileceğim tek şey, gaga'nın güçlü vokali.
just another day: fiona apple'ın criminal şarkısına çok benzettim. sevdim ama. o şarkıyı da severim çünkü. *