korku filmi gece mi izlenir gündüz mü

kim ne zaman isterse o zaman izlesin diye özgürlük duyarlılığı kasmayı geçecek olursak, korku filmlerine dair yazısız kurallardan birisi gece izlenmesi gerektiğidir. teması gereği amacına hizmet edebilmesi için korku yaşatacağı en uygun zaman gecedir. gündüz her yerde hareket vardır, gürültü vardır, etrafta yardım edip sizi kurtarabilecek insanların varlığını sezer ve daha güvende hissedersiniz. böyle korku filmi izlenmez. ama geceler oyle mi? mesela seda sayan bile gecelere yorum getirmiş, ne demiş? "ah geceler sensiz geceler,kabus gibi çöker geceler ." neyse. geceleri el ayak çekilir, hayat akışı yavaşlar, sessizlik çöker, insan kendini yalnız, açıkta ve güvensiz hisseder. karanlık her şeyi detaysızlaştırır, dolayısıyla bilmeyi zorlaştırır ki insan en çok bilmediği şeylerden korktuğu için etrafında olup bitenleri göremeyip kendisine yaklaşan tehlikeyi bilemeyeceği için geceler korkmak için en kusursuz zamanlardır. bu sebeple korku filmleri gece vakti heleki tek başına izlendiği zaman esas etkisini gösterecektir. bir de ses sistemi desteği varsa mmmm... korkusundan uyunmaz.
insanı asıl korkutan şeyler duyu organlarıyla ulaşamadığı/duyu organlarında karışıklığa sebep olan ya da bilmediği/bilemediği şeylerdir. bunun tavan olduğu zaman ise gecedir. çünkü karanlık, duyu organlarını kısmen engellemekle kalmaz, aynı zamanda çevre görüşü azalan bireyin çevresine olan bilgisi de azalır. dahası bunun üzerine günün yorgunluğu da eklenirse hem duyular hem de beyin daha verimsiz çalışır.
gece tabi ki. gündüz 5 kişilik arkadaş grubuyla izlenen korku filmine korku filmi denmez.
gündüz izlenince komedi filmi gibi olur. o yüzden mutlaka gece izlenir. anlamsız şeyler gece saatlerinde anlam kazanabiliyor.
en son the shining’i gece izlemeye çalıştım. yapamadım. 10. dakikada kapattım, sabah devam ettim. nasıl yapıyorsunuz anlamıyorum. yanımda biri varsa bir nebze ama yalnızken asla izleyemem geceleri öyle şeyler.
korkmak için izliyorsanız gece.