lazca

lazistan'da meskun yerli halk tarafından konuşulan, tedbir alınmayacak olursa ölecek olan türkiye dillerinden biri. kaybolma tehlikesi altında olması çocukken bana çok trajik gelmiş ve derhal bir lazca gramer temin etmemi sağlamıştı. kelimeleri ezberleyip sözlük hazinesi oluştururken, cümle kurmak için elimden geleni yapıyordum. ancak lazcaya has sesleri çıkarmak çok zor bir kürt için. ve bu bir dil öğrenirken bence en büyük tetikleyicidir: sesleri hakkıyla çıkartabilmek. olmayınca, hevesim de kaçtı. lazların, en azından çevresinde çat pat da olsa lazca bilen, insanların bence bir an evvel lazca öğrenmesi gerek. bu bir namus meselesidir. bizim dilimiz ölmemeli.
lazurî olarak ta bilinen, sık sık hemşince'nin de ona tabi olduğu sanılınan bir dil. eğer anadilde eğitim hakkı gibi en temel insan hakları karşılanmazsa da yok olacak bir dil. anadolu'nun en eski dillerinden birisi olarak biliniyor. hemşince'den daha farklı bir dil. sık sık ikisi de karıştırılıyor ancak aynı coğrafyada yaşayan iki farklı halkın iki farklı dili.
eski bir laz uşağı sevgilimle iddaya girmiştim.o kürtçe öğrenecekti ben lazca.o kürtçeyi hızla öğrendi ama ben sesler de takıldım.inat ettim ve 3 ay için de anlaşacak kadar lazca öğrendim.atina*ağzını bir zamanlar konuşurken şimdi çat pat anlıyorum.devletin kürtlere verdiği hakkı lazlara da vermelidir.anadilde eğitim sayesinde kaybolmaktan kurtulabilir.ama lazların malum görüşlerinden dolayı devlet üzerinde herhangi bir baskıları yok.

(bkz: skudas lazona skudas lazuri nena)
yazmışken bi kaç cümle yazalım:

muçore :nasılsın
vorsi vore:iyiyim
so ore:nerdesin
ma:ben
si:sen
skani coxi moren:adın ne
çoxoşkimi ciwan:benim adım ciwan
evet:ho
hayır:va
mardi:teşekkür ederim::
didi mardi :çok teşekkür ederim
bu kadar genel bilgi yeter.şimdi millet olarak yabancı bir dilde ilk öğrendiğimiz kelime ve cümleler küfürlerdir onlardan bi kukle sunalım:
oli:sik
mundi:göt
çuri:vajina
vaci:taşak
meme:çiçi

mundi ixodum:aq

pazar ağzı baz alınmıştır.
soyumun laz olmasına rağmen tek kelime bilmediğim ki merak da etmediğim dildir.