look what you made me do

taylor swift'in yakında çıkacak olan albümü reputation'dan çıkan ilk tekli. şarkının video klibi bir günde 43 milyon izlenme elde ederek youtube rekorunu adele'in hello'sundan aldı. şarkı billboard hot 100 listesinde despacito şarkısının 16 haftalık zirve saltanatına da bu hafta itibariyle son verdi. şarkısında olduğu gibi video klibinde de taylor artık eski taylor'un(kendi tabiriyle) öldüğünü ve şimdiki taylor'un bambaşka biri olduğunu ifade ediyor. klip ve şarkıda arasının bozuk olduğu kanye west, kim kardashian, katy perry ve calvin harris'e açıkça göndermelerde bulunduğu iddia ediliyor.

kişisel yorum yapacak olursam şarkıyı pek beğenmedim ancak sanatıyla düşmanlarına cevap vermesi iyi olmuş. klip ise gerçekten baya emek sarf edilmiş, hakkını veren bir klip olmuş. özellikle eski taylorların yeni taylor'a ulaşmaya çalışma sahnesi muazzam olmuş. bu arada yukarıda saydığım ünlülerin son sahnede paylarını aldıkları sahnesi de çok zekice tasarlanmış. olayları az çok takip eden bilir bu göndermeleri. neyse, ne diyeyim; elinden gitar düşmeyen masum country şarkıcısından, yılanlardan çay servisi alan yeni taylor'a... kendisine başarılar diliyor, klibi de burada paylaşıyorum;
taylor swift'in yeni albümü reputation'dan çıkan, ortalıkta kırılmadık rekor bırakmayan ilk teklisi. anti-despacito :)
sample olarak kullandığı; peaches - operate ve right said fred - i'm too sexy, iki şarkıdan da daha eğlenceli, özenli ve * çok daha güzel bir şarkı oluşturmayı başarmış.
potansiyeli de epey büyük bence. örnek olarak manyak vokal kenton chen tarafından söylenen versiyonu, buraya bırakıyorum. izlemesi de dinlemesi de söylemesi de eğlenceli.
cinsel durtuler ... bana ne yaptirdiginiza bakin.