marina abramovic

performans sanatçısı. 1960'larda ortaya çıkan vücut sanatı akımının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen marina abramovic fiziksel ve zihinsel sınırları zorlayan performanslarıyla dünya kamuoyunu şaşkına çeviren bir kadın. en dikkat çeken performanslarından biri balkanlarda 90lı yıllarda yaşanan bona-sırp savaşına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği 'balkan baroque' isimli işidir.

link:
1946 yılında belgrad'da dünyaya gelen sırp sanatçı. ciddi şekilde sıradışı performanslar gerçekleştirmiş.

bakın burada bir özet var. savaşları lanetlediği ve şiddete karşı performansında vücuduna şiddet uygulanmasına müsaade ettiği işleri akıl alır gibi değil.

https://onedio.com/haber/marina-abramovi...

performans sanatıyla ilgili şu cümlesi öne çıkar;

“ tiyatroda bir rolü prova eder ve oynarsın. tiyatro da kan ketçaptır ve bıçak gerçek bir bıçak değildir. performansta her şey gerçektir. bıçak, gerçek bıçak ve kan kandır.”
1981-1987 yılları arasında sevgilisi ulay ile birlikte dikkat çekici bir performans sergilemişti. bu performans genellikle, müzeler içerisinde, müze girişlerinde sergilenmişti. bir masanın iki ucunda oturan çift hiç hareket etmeden sadece birbirlerine bakarak duruyorlardı.

işte o performanslardan bir fotoğraf:ve 1988 yılında ayırdılar. ayrılışları da bir performansla oldu. çin seddinde her biri bir baştan başlayarak 90 gün yürüyerek buluştukları noktada ayrıldılar.

bundan 22 yıl sonra marina'yı bir sürpriz bekliyordu. özel bir davet ile eski performansını sergilemesi istendi. karşısına geçen kişilere uzun uzun bakan marina'yı ulay yalnız bırakmadı ve karşısına oturdu. işte o duygulu anlar...