mehter marşı

deyince insan; dedeler, nesiller, vur kılıcı yer gök inlesin, ezelden ebede gücümüz herkes görsün türünden son dönem marşların içeriklerini akıllara getiriyor. ki çok normal; bu bilinen marş ve marşlar halkın ölmeye başlayan yurtseverlik duyguları canlansın diye sıfırdan bestelenip üzerlerine güfte yazıldı. gerçi son dönemi düşünecek olursak kimin nesini canlandaracak o da kuşkulu. belliki duşakabinoğulları türünden bir ataktan öte değilmiş. neyse ama günümüzdeki etkisini düşünecek olursak tutmuş diyebiliriz. fekat, işin gerçeği ya da nasıldı diyenler youtube'a gidip 'belgrad kuşatma müziği' diye yazıp aratıp dinleyebilir. öyle tsm korosu durumları olmadığını ve gayet sinir bozucu olduğunu görecekler. zatn amaç da bu idi. neslimiz algı yönetiminde bir numero idi ül azim.
günümüzde sadece akp mitinglerinde ve cumhurbaşkanı rte karşılamalarında kullanılan propaganda aracı. evet marşı bile tekellerine aldılar.

(bkz: milli marşların partileşmesi)
dünyanın askeri tarihinin ilk bandosu olarak kabul edilen mehterin çaldığı marşlardır. esasında çok güzel ritmi ve sözleri olan, gururlandırıcı hissiyat aşılayan, insanı şevk ve şehvetle dolduran ama günümüzde siyaset bilimi ve siyaset felsefesinden bir haber olmasına rağmen esaslı vatani duyguları yüksek türk vatandaşının hissiyatini sömürmek üzerine dayanan bir siyasetin demagoji aracı haline gelmiş olan marşlardır. bandonun kullandığı enstrümanlar kös, kaba zurna,davul, boru, nakkare, zil ve cevgendir.
akp yokken dinler idik :d