modern dans

20. yüzyıl başlarında balenin sert değişmez kurallarına karşı olarak doğmuş bir akımdır.
ama baleden tamamen koptuğu söylenemez , bale temelli hareketleri
vücudun akışına bırakarak yapılmasıdır.bale stilleri gibi modern dansın da stilleri vardır.
türkiye'de tam anlamıyla yapılmadığını düşündüğüm akımdır aynı zamanda.
dans okullarında modern dans adı altında ; r&b , hip hop tarzı danslar veriliyor ve çok yanlış.
bu tepkiyi oluşturan şahıs isadora duncan'dır. bu dans, hemen her tür müziğe uydurulabilir. yeni hareket stilleri yaratmak için diğer dans hareketleriyle birleştirilebilir. modern dansta amaç, vücudün doğal duruşundan yararlanmaktır. çoğunlukla çalışmalarda vs siyah giyilir. bir anlamda kuralsızlığın ve süperego denen baskıcı illetin zincirlerinden kurtulmayı simgeler. çünkü siyahta tüm renkler erir...

modern dans yer-çekim , beden-zihin, mekan-zaman ilişkisi gibi harekete ve forma etki eden faktörleri sorgular. güç, esneklik ve akıcılık kullanılan hareket sistemleri içerir. eşgüdüm ve kondisyon içeren diziler halinde hareketler yapılır. modern dansta önemli olan hareketlerin birbirini izler nitelikte olup istenilen psikolojik durumu yansıtmasıdır.

araştırdığım sıralarda modern dans tekniği üzerine bulduklarımı ise şöyle sıralayabilirim;
- alexander tekniği
- graham tekniği
- cunningham tekniği
- limon tekniği
- salıverme tekniği
- doğaçlama tekniği ( bu ve bir üstteki teknik saldım çayıra mevlam kayıra modunda değildir! belirli bir vücut çizgisi ve estetiğini kazandıktan, temel bilgiyi oturttuktan sonraki bir aşamadır)
- eşli doğaçlama tekniği ( contact improvisation )

şahsen ilgilenen biri olarak yediden yetmişe bu şizotipal eylemi tavsiye ederim. bugün mesela çalışmada şu tema üzerine doğaçlama yapmıştık " acaba bir gün uyuyup uyandığımızda vücudumuzda büyük bir değişim olsa ( ben iki elimin parmaklarının birbirine kitlendiğini düşünmüştüm) nasıl hareket eder, ne hisseder, nasıl dans ederdik?".
dansla gram alakam yok ama yeni keşfettiğim ve izlemekten, yorumlamaktan kendimi alamadığım bir sanat biçimi. aşırı güzel.

mükemmel bir örneği için;