mustafa abinin çay ocağı

beyoğlunda hacopulo pasajının içine girilip sonuna gelindiğinde solda kalan güzide mekan. hacopulo pasajı demişken, ufak bir tarif ile anlatayım, galatasay lisesini geçtiniz, solda yapıkredi yayınları, az ileride sağda aznavur pasajı, azıcık daha ilerisinde yine sağda hacopulo pasajı vardır, giriş kısmında bir adet oyuncakçı bir adet şapkacı bulunur yanılmıyor isem. gelelim başlığa adını veren mekana; genellikle öğrenciler ve parasız pulsuzlar takılır. sebebi sadece çay, oralet, su, piril* gibi basit şeyler içilebilmesidir, ve ondan önemlisi fiyatlarının beyoğlundaki çoğu yere göre uygun olmasıdır. * ayrıca mekan hissi olarak tam istanbulludur, kaosu, birbiriyle didişen, sevişen, gülüşen, ağlaşan insanları görmek mümkündür. * 3 tane binanın orta kısmında yer alır, karşısında garip kitaplar satan bir dükkan bulunur. oldukça keyifli biryerdir, ancak tabureleri miniciktir, ayıcanlar için uygun mu bilemedim.* ismi lazım değil bir ayıcan zor sığmıştır taburesine.. ama harika muhabbetlere ev sahipliği yaptığı kesin olan mekandır.
(bkz: ayı sözlük mustafa abinin çay ocağı zirvesi)*
oturmak için yer bulmak zordur, masalar kıç kıçadır, herkes birbirini dinleyebilecek yakınlıkta. minik tabureleri de biz ayıların kıçına mutlaka küçük gelecektir. çok samimi sıcak ve çayı müthiş mekandır aynı zamanda. tüm olumsuzlukları bir kenara bırakabileceğiniz gidilesi mekandır. çay 1.5 tl dir.
kantin kıvamında olanından bi'tane de taşkışlada olandır.
burayı işleten insanların derdi gerçekten para değil galiba. öyle samimi bir havaları var. bizim yaşam alanımız burası gelin çayımızı paylaşalım der gibiler. güzel yer yani hoş, gidilesi.