november rain

hard rock çağında bir dönemi kapatan guns n' roses parçası.(1991)

lp formatında plak olarak " sweet child o' mine" ile birlikte yayınlanmış; topluluğun en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilen 1991 çıkışlı use your illusion 1'de yer almıştır. şarkının popülerliği pop listelerinde de sürmüş hatta dans listelerinde bile kendine yer bulmuştur. billboard'da en uzun süre yer bulan parçalardan biri olan şarkı; senfonik rock'ın en iyi örneklerinden biridir.

şarkının videosunda 02:22'de beliren deri ceket üzerindeki; dünyanın en iyi homoseksüel albüm kapağı olduğunu düşündüğüm justify my love single görseli ile ayrıca heyecanlandırır.

şarkı harikadır da, bu şarkıyı 90'larda kült hale getiren videosunun muazzamlığını da göz ardı etmemek gerekir. öte yandan 9 dakikalık bu videonun konusu bayağı absürttür. düğününde yağmur yağdı diye mi, yoksa axl gibi bir adamla evlendim diye midir bilinmez bir nedenle bunalıma girip verem olup ölen jane seymour'un absürt hikayesinin yanında, düğünde yağmur yağmaya başlayınca, yağmur değil de nükleer bomba yağıyor gibi bir garip havalara girip saçma sapan yerlere kaçışmaya başlayan davetlilerden en ilginci yağmurdan kaçmak için düğün pastasının içine atlayan adamdır. insana "neden??" diye sorgulatır. bu videoyu bacak kadar veletken izlerken bu abuk sahneyi bir türlü anlayamazdım.

neyse harika bir şarkı ve keyifle izlenen bir videodur, izlemeden ölmeyiniz.