ntv tarih dergisinin hükümet tarafından kapatılması

gezi olaylarından sonra ufak ufak gözdağı verilerek kapatılan, 17 aralık süreci sonrası erdoğan'ın talimatıyla kapatılan yayın organlarından sonra tekrar gündeme gelen dergi. ironik olan iç basın işinden olma kaygısı ile konu üzerine gitmezken konunun sadece dünya basınında yankı bulması.

uluslararası insan hakları ve basın özgürlüğü kuruluşu freedom house, 2013 yılında gezi parkı eylemleri ve 17 aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından yaşanan gelişmelerin ve basın özgürlüğüne ilişkin değerlendirmelerin bulunduğu '’demokrasi krizi: türkiye’de yolsuzluk, medya ve gü璒 raporunu açıkladı.

raporda şu değerlendirmeye yer verildi: ''türkiye’de medyayı sindirme ve sansürleme girişimleri de dahil olmak üzere türkiye’nin demokratik kurumlarının kasıtlı bir şekilde zayıflatılması, hem abd hem de avrupa birliği için derin bir endişe kaynağı olmalıdır. akp’de parti-içi koalisyon daha kırılgan hale geldikçe, erdoğan medya üzerindeki ağırlığını kamu ahlakı ve din konularını öne çıkarıp hükümetin hesap verebilirliği hakkındaki kamuoyu tartışmasını susturmak için kullanmıştır. sonuç ise giderek daha da kutuplaşan siyasi bir ortam ve toplum olmuştur.''