opeth

1990 yılında kurulmuş isveç li metal grubu.müziklerini kategorize etmek zordur.black metal olarak başlayıp daha sonra progresif metale kaymışlardır.son iki albümlerinde ise yeniden bir tarz değişikliğine gitmiş,brutal vokalden tamamen kopmuşlardır.
grubun en dikkat çeken yanı çok sert şarkılarda bile bulunan akustik bölümler.vokalin * sesi hem brutal hem clean vokale oldukça yatkın olduğundan * bu olay bünyede gerçekten değişik hisler yaratır.
fakat damnation albümünü ayrı bir yere koymak gerek.albüm baştan sona akustiktir.hatta bir metal albümü bile değildir.
uzun lafın kısası bu adamlar müziğin çok uç noktalarında dolaşıyorlar.
http://www.opeth.com/home/
dinlerken arafta kalma hissi uyandıran gruptur. isveç' ten çıkan diğer bilimum gruplar gibi şahane olmakla birlikte bunlar aradında çok özel bir yere sahiptir. orchid albümünden forest of october, still life albümünün ise tüm parçaları şiddetle önerilir. still life bir konsept albüm olup; bir zamanlar dinden çıktığı için köyünden kovulan ve yıllar sonra sevdiği kişiyi kendisiyle gelmeye ikna etmek için köye gizlice sıvışan bir adamın hikayesini anlatır. ayrıca grubun şarkı sözleri iyi seviyede ingilizce bilen kişiler için bile fazlaca vocabulary gerektirebilir.