orantısız güç

kelime haznemize haber bültenleri ve siysetçiler sayesinde giren, bir deyim haline gelmiş ifade. sonu ölüme kadar gitse dahi adı orantısız güç olan bu şiddetin meşrulaştırılması rahatsız edici. alt metinlerde amalarla dolu açıklamalar ile polise verilen destek, vatandaşa dayak olarak geri dönmekte. polisin etkisiz hale getirme yöntemleri savunma boyutunu geçmiş bir taaruz halini almış. sanırım bu ülkede bazı kesimlerin eleştiriye karşı tahammül sınırları kalkmadığı sürece devam edecek.
eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek misali savaşsız sunulan bir beklentiyi savunma adı altında savaş aletleriyle destekleme işi. hep o bahsi geçen asıl provakasyon bu olmalı; insanların kendini, toplumu, toplumsal barışı muhafaza etme adına toplanışını savaş çığırtkanlığı olarak görüp elindeki enstrümanları birer ego tetikleyici olarak gören polisle burun buruna getirmektir. hem kişi sayısı, hem eldeki mühimmat, hem de kafa yapıları arasında fazlasıyla orantısızlık olunca ortaya sadece halka inmesi beklenen hükümetin halkla kavga etmeyi tercih eden görüntüleri çıkıyor.
eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek misali savaşsız sunulan bir beklentiyi savunma adı altında savaş aletleriyle destekleme işi. hep o bahsi geçen asıl provakasyon bu olmalı; insanların kendini, toplumu, toplumsal barışı muhafaza etme adına toplanışını savaş çığırtkanlığı olarak görüp elindeki enstrümanları birer ego tetikleyici olarak gören polisle burun buruna getirmektir. hem kişi sayısı, hem eldeki mühimmat, hem de kafa yapıları arasında fazlasıyla orantısızlık olunca ortaya sadece halka inmesi beklenen hükümetin halkal kavga etmeyi tercih eden görüntüleri çıkıyor.
gökkuşağına gazla saldırmaktır. her ne kadar karanlıklara hapsedilmeye çalışsak da, gece de olsa, sonrasında güneş doğup yağmur yağınca hapsettiğiniz yerden yeniden çıkacak o gökkuşağı. gaz belki bizi sindirir ama öldürmez, olsa olsa daha güçlü kılar.
polisin en sevdiği güç.
çocuk senin elinin ayarını siker bana muhtaç hale getiririm. *