oz büyücüsü

bu hikayenin iki yönlü bir alt metni vardır.

tüm kahramanlar hikaye boyunca aradıkları şeye zaten başından beri sahip olduklarını fark ederler. cesaret, zeka ve kalp (ruh) aslında herkeste bulunur ama biz onları kullanmak zorunda kalana kadar varlıklarından habersiz ve korkuyla bekleşiriz. bir çocuk masalı için güzel bir mesajdır.

öyküdeki diğer mesaj ise daha yetişkinlere yöneliktir ve dönemin amerikan iç politik tartışmalarına göndermelerle doludur. efendim o dönem, 19. yy sonunda amerikalılar kendi aralarında gümüşçüler ve altıncılar olarak bir kavgaya tutuşmuşlar. demokratlar gümüşün de para piyasalarında bir etkisinin olmasını isterken cumhuriyetçiler altından başkasını kabul etmeyiz demişler. hikayedeki yellow brick road altını, dorothy'nin gümüş ayakkabıları da doğal olarak gümüşü simgeliyor.
--- spoiler ---

--- spoiler ---

bu filmde çok ilginç bir ayrıntı vardır. filmin sonunda dorothy, aslan adam'a "imdat çağrıların yalandan olsa bile özleyeceğim" der. neden böyle bir şey diyor annlamadım. yoksa dorothy aslında zihin kontrolü içerisindeki bir kız mı? yoksa her şey bir sahne miydi?

--- spoiler ---

--- spoiler ---