pastırma

çok lezzetli ama hakiki, çemenli olanının kokusunun terden bile çıkması nedeniyle tırstırıcı bir besin kaynağı. senede iki üç kez yenebilir, o kadar da abartmamak lazım, sevişmeyiverin pastırma yediğiniz gün.

tüm ayılara pastırması bol günler dilerim.
evde tuvaletin bile kokmasını sağlayan, kayseri mutfağından çıkma lezzet.
nazarımda dünya üzerindeki en lezzetli kurutulmuş et formudur.
kıbrıs mutfağında türkiye versiyonundan biraz daha farklı olmakla birlikte sucuk için kullanılan tabir..
ilk denemeleri hun türklerine dayanan et kurutma yöntemi.
çiğ etin tuz ve baharatlardan oluşan bir karışım ile kaplanıp kurutulmasıdır. karışım içindeki en erken madde çemen maddesidir ki bu maddenin kokusu ve tadı oldukça keskindir.
pastırmaya belirgin tadını da veren çemen maddesinin vücuttan atılması 3-5 gün aralığındadır bu sürede nefesiniz, teriniz, geriniz, hatta idrarınız ve gaitanız bile çemen kokar ki bu durum berbattır.
evde ki tatlı ademin yemesine engel olunuz, hiçbir ayucan pastırma yemediği için ölmez ama o güzel adem yerse öpüşürken veya yellendiginde sizi öldürebilir.
kayseri'de adım başı pastırmacı var . besin değeri oldukça yüksek fakat yediğinizde teniniz kokuyor ve bu koku sizi bile rahatsız ediyor ! tuvalet bile kokuyor o derece ! ama çemeni soyulmuş pastırmalar var onlar kokmuyor , kokutmuyor .
pastırma hakkında beni en gıcık eden şey ( kayseri de yaşıyorsan ) " ya gelirken insan pastırma getirir " ay sanki yok orda .