pirinç pilavı yapılırken katılacak su miktarı

ıslatarak yapacaksınız pirinç miktarının 2 katından bir tık az su katarak tane tane böyle kaşıktan dökülen pilav yapabilirsiniz. su kesinlikle aşırı sıcak olmalı ve tek seferde yedire yedire pirince katılmalı. iyi pilav yapan evde kalmaz ve yatağı hiç boş olmaz. mutlu olmak için iyi pilav yapmayı öğrenin. mesela ben, kusursuz pilav yaparım ama yatağım bomboş allah da beni kahretmesindir.*
pirinç baldo ise 1e2 jasmine ise 1e 1.5 katmanız ve suyunu kaynar vaziyette dökmeden önce bol bol kavurup içine 2/3 damla limon ve biraz toz şeker katmanızla başarılı pilav yapmanız garantidir.
ooo bankacıya bak sen adam hem bankacı hem aşçı. bunu alan yaşadı valla. pilavı da tane taneyse kesin gideri vardır. adsfadsfdfa.
bence su oranı 1'e 1 buçuk değildir. güzel bir pilav mı yapmak istiyorsunuz? benim yaptıklarımın tam tersini yaparak parmakları yedirecek bir pilav yapabilirsiniz. bu kadar basit. mesela ben 1'e 1 buçuk oranla su koyuyorum ve yağ olarak sadece tereyağı kullanıyorum. o da 2 kaşık. sonuç dibi yanmış bir pilav.