polybius

bir amerikan şehir efsanesi. şehir efsanesine göre, polybius adlı bir oyun varmış. bu oyun bir arcade oyunuymuş, yani bizim ateri salonu olarak bildiğimiz arcade salonlarında yer alan bir oyunmuş. 1981 yılında portland, oregon'daki arcade salonlarında yer almış. söylentiye göre, bu oyunu oynayanlarda gece terörü, uykusuzluk, oyun oynamaya karşı isteksizlik ya da oyun oynamaya aşırı bağımlılık görülüyormuş. bazen siyah giyen adamlar, bu oyundaki yüksek puan listesindeki adlara bakıp, bunları not alıyorlarmış. daha sonra bu arcade makinesi, hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuş.

internette bu oyunun aslı olduğu iddia edilen bir oyun dönüyor. bunu indirip denemiştim. oyun çok tuhaf olmakla birlikte, oyunda kısa süreli beliren bilinçaltı mesajlar var, itaat et, evlen ve üre ve benzeri. hatta gizli bir kod girip, oyunda gizli diğer bilinçaltı mesajlarını da açabiliyorsunuz. ama şöyle bir şey var. bu internette dolaşan oyun, yüzde 95 sahte bir oyun. yani troll'ün birisi yapmış olabilir diye düşünüyorum. sözde oyunun rom'u bulunmuş ve bu rom'u emulate edecek bir program yazıp, oyunu çalıştırmışlar falan. bana göre bunlar kesinlikle yalan. zaten oyundaki bilinçaltı mesajların hepsi they live adlı bir filmden alıntı.* yalnız şöyle bir şey var, bunu söylemek istemiyordum açıkçası ama yine de söyleyeyim: oyunu bir süre oynadıktan sonra, hani gözünün etrafında böyle bir ışık belirir de gözünü nereye atsan oraya gider ya o görüntü, işte o şekilde beliren gerçekçi bir şempanze görmüştüm bu oyunu oynama esnasında. bu şempanze üzgündü. bunu başkalarına söylediğim zaman benimle alay ettiler. normalde ben de inanmam paranormal olaylara, ama bu gerçekti diyebilirim. beynimizin algılayamadığı sinyaller, başka bir duyuya çeviriliyor ve o şekilde algılanmaya çalışılıyor, belki bu da o çevirme esnasında oluşan bir görüntü olabilir. ama oyunun kesinlikle troll işi olduğunu söyleyebilirim. sırf bu halüsinasyonu bir daha görmek için bile oynayabilirim. bazen beynime güvenmek istediğim zamanlar oluyor çünkü. akıl sağlığım lazım bana.

oyun ile ilgili bir video:

oyunla ilgili bir tanıtım afişi:

gerçek mi değil mi onu da bilmiyorum. büyük ihtimalle gerçek değil, çünkü o zamanlar oyunların hangi yaş grubuna hitap ettiğini belirten rate sistemi yoktu diye biliyorum.

oyunun giriş ekranı:

oyunu buradan indirebilirsiniz: http://www.sinnesloschen.com/1.php