psikiyatristlerin ve cinsel azınlıkların cinsel kimlik ve cinsel yönelim konusuna ilişkin değersel söylemleri

ankara üniversitesi tıp fakültesi, tıp tarihi ve etik anabilim dalı öğretim üyelerinden prof. dr. neyyire yasemin yalım’ın sorumluluğunda yürütülecek olan çalışmadır.

kendi bedeni, cinselliği üzerine düşünmüş, bir angajmana girmiş aktivist eşcinsel, biseksüel ve trans bireylerin değersel evreni ile cinsel azınlıkların tıbbi sorunlarıyla karşılaşan hekimlerin değersel evreni hakkında veri sağlanması, elde edilen verilerin değerlendirilmesi araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.

çalışmaya katılmanız halinde kimlik bilgileriniz araştırıcılar tarafından gizli tutulacak, yapılacak görüşmeye protokol numarası verilerek kodlanacaktır. katılımcı olmayı kabul etmeme ya da araştırma sürecinin bir aşamasında araştırmadan çekilme hakkınız vardır. bu durumda sizden elde edilen veriler kullanılmayacaktır.

not: lgbt bireylere yönelik uygulanan ayrımcılığa ve yaptırımlara karşı sessiz kalmak istemeyen, kendinin ve çevresinin farkında olan herkes bana ulaşarak araştırma içinde yer alabilir
bir çok kez mağlup olunan mahalle baskısının kişi üzerindeki etkilerinin tıp tarafından araştırılması şeklinde tanımladığım çalışma. yamuluyorsam düzeltin beni.
ben öncelikle kendimden örnek vermek istiyorum ;

geneli zaten sağlık bakanlığına bağlı olduğu için onların belirlediği dipnot olarak eşcinsellik hastalık değildir bunu aşamazlar . ama bazıları dinle karıştırıyorlar saçmalık , bazılarına gelirsek senin giyimin tarzın feminen gibi değil böyle olman mantıksız gibi düşüncedeler o yüzden bu konuyu yorumlamadan önce psikiyatrislerin nasıl özelliklere sahip olmaları lazım onu konuşmak gerekir çünkü başına çözüme bağlamadan sonunu bağlamak bir şey ifade etmez .
önce toplum bu konuda eğitilmelidir. toplumun yargıları değiştikçe kişiler de kendi içinde eğitimli, faydalı bireyler zaten olacaktır.