sambia kabilesi

papua yeni gine de bir yerli kabilesi. 2500 kişiden oluşan kabilede tüm erkekler homoseksüel yaşamı benimsiyor. yılda 1 veya 2 kez kadınlarla erkekler biraraya geliyorlar, bu sadece üreme amaçlı bir yanyana geliş. doğan erkek çocuklar 10 yaşlarına kadar annelerinin yanında kalıyorlar ve sonrasında erkeklerin bulunduğu bölgeye alınıyorlar. kabilede kadınlara samimi bakılmıyor. kabilede üreme buluşmalarında vajinal ilişki gerçekleştiriliyor. kabile içinde ne heteroseksüel ne de homoseksüel anal ilişki yaşanmıyor. erkek çocuk erkeklerin arasına ilk katıldığında bir ayin yapılıyor ve sonrasında bir diğer erkekle eş ediliyor. özellikle belirttiğim gibi kabilede anal ilişki yok. savaşçı bir kabile ve geçim kaynakları sınırlı. bu kabileden can çavuşoğlu'nun bağlımlı kitabı sayesinde haberdar oldum.

bir de video;

biraz daha üzerinde düşündüğümde ne kadar kötü geliyor. aynı türkiye'de bir lezbiyenin bir erkek ile veya bir gayin bir kadınla zorla evlendirilmesi gibi. o kabiledeki erkeklerin bunu yapma zorunlulukları var. ilk erkeklerle buluşmada kabile büyüklerine yapılması zorunlu bir oral seks ve sonrasında yine kabile büyüklerinin seçtikleri diğer bir erkekle çift olma zorunluluğu.
ilk defa, 20. yüzyılın en önemli antropologlarından, hatta kültürel antropolojinin duayeni sayılan polonya'lı bronislaw malinowski'nin eserlerinde adı geçen kabiledir.
ilkel toplumda suç ve gelenek (1926), ilkel toplumda cinsiyet ve baskı (1927), kuzeybatı malenezya'da ilkel seksüel yaşam (1929) gibi eserlerinde, yerinde gözlemledigi ilkel kabilelerin toplumsal örgütlenmeleri ve şaşırtıcı cinsel pratikleri üzerine çarpıcı örnekler görmemiz mümkündür.
malinowski'nin yapıtları avrupa'da büyük yankı uyandırmış, aile, din, cinsellik, evlilik, ahlak, cinsiyet kimlikleri gibi kavramların, insanlığın uygarlık serüveninde nasıl karmaşık süreçlerden geçip değiştiğine dair yeni bakış açıları sunmuştur.