şanlıurfa cezaevi isyanı

13 canın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan isyandır. isyanın çıkma nedeninin hapishanenin doluluk oranından, yer kavgasında vb konulardann çıktığı söyleniyor. af öncesi bir olay olarak düşünmedim değil ama bunu benim fesatlığıma veriyorum. suç işleyenler cezasını çekecektir ama bu ceza ne onlar için bir ödül olmalıdır ne de canlarına kastedecek kadar sert. suçluların cezalandırılması ya da ceza hukuku başlı başına tartışmalı bir konu zaten ama yine de 13 kişinin ölmesi gerçekten çok acı.

milliyet haberden alıntı : şanlıurfa e tipi kapalı ve açık cezaevi'nin yoğunluk şikayeti üzerine birkaç yıl önce kapasitesi 264'ten 350'ye çıkarılmasına karşın, 1057 tutuklu ve hükümlünün konulması, sık sık yer kavgalarına sahne oldu. hırsızlık, yaralama ve gasp gibi adli suçlardan tutuklu ve hükümlü 18 kişinin kaldığı c-15 koğuşundaki facia, iddiaya göre yatak ve vantilatörün hangi tarafını serinleteceği anlaşmazlığından çıktı. iki gruba ayrılan ve aralarında daha önce de kavga eden tutuklu ve hükümlüler dün gece saat 22.45 sıralarında yeniden birbirlerine girdi, yatakları ateşe verdi.
basının ve yetkililerin açıklamaları insanlık dışıdır.bdp milletvekili ve siyasi mahkumların bulunduğu kısımda can kaybı yaşanmamıştır diye iğrenç haberler duymaktayız.sanki adi suçlular birer hayvanda telef olmuş gibi konuşuyorlar.yabancı bir ülkede olsa adalet bakanı çoktan istifa etmişti ama burası türkiye.