satanist

böyle saçma sapan bir dönemi olmuştu hakikaten türkiye'nin. hedef gösterme olayları artık çığrından çıkmıştı. mesela çok net hatırlıyorum, hürriyet gazetesinin bir köşe yazarı, metalci, rocker falan gibi 5 başlıktan oluşan bir yazı kaleme almıştı ve satanist olma potansiyeli olan gruplar diye yayınlamıştı. her grubu da kendince tanımlamış. yok bunlar şöyle t-shirt giyer, onların şöyle küpeleri vardır diye falan. bu delilik akımı sırasında sokağa çıkmaya çalışırken annemin zorla siyah t-shirtümü sırtımdan çıkarttığını bilirim.

her neyse, satanizmin ne olduğu ya da ne olabileceği konusunda çok bir şey bildiğim yok ama müslümanlar arasındaki satanist grupların sadece özenti ve derinliği olmayan saçmasapan insan formları olduğunu söyleyebilirim gayet rahat. çünkü satanizm hristiyanlığa tepki olarak doğmuş bir dindir. bu eğip bükülemeyecek bir gerçek. ve satanistler koyu katolik dayatmaların sonucu contayı sıyırmış ve tepki göstermiş insanlardır. aşırı etkinin olduğu yerde aşırı tepkinin olması da gayet normaldir, kaçınılmazdır. ama bizim bu müslüman ülkelerdeki satanist bozuntuları neye tepki gösteriyor anlamış değilim. o kedinin tırmığını alıp amından ağzına kadar yırtarım her yerini.
günümüzde her siyah giyen ve metal müzik dinliyen kişiye yakıştırılan kavram.
vikipedi kaynaklı birkaç bilgi verip kendi görüşlerime geçmek istiyorum:

satanizm, şeytan'ı veya şeytan simgesini yücelten, ve bazı mezheplerinde şeytana tapmayı emreden öğreti. satanizm, teistik satanizm ve ateistik satanizm olmak üzere ikiye ayrılır. "teistik satanizm" şeytan'ın ruhani varlığına tapınılan, orta çağ kökenli satanizm türüyken; "ateistik satanizm" şeytan'ın sembol veya felsefi bir simge olarak kabul edildiği, ve bu simgenin dini inançlar başta olmak üzere; ortak değerlere karşı yüceltildiği satanizm türüdür.

ayrıca the satanic bible adında bir şeytani incilleri vardır.

şimdi, bildiğim kadarıyla satanizmin orijinalinde, kişinin kendisine zararı olmayan hiçbir varlığa zarar vermemesi emrediliyor fakat kedi kesme gibi ayinlerin sonradan ortaya çıktığı görüşündeyim.
cemaat üyeleri şöyle seçilir
http://ayisozluk.com/lnk/a58bf5