sevgili tarafından tecavüze uğramak

ilişkilerin çoğunda yaşanan yaygın bir şey aslında bu ama çoğu zaman dile gelmez veya inkar edilir. ama bunun çizgisinin nerede çekileceği konusunda emin değilim.
mesela ben dün sevgilimle buluştum. seks yaparken ona çok acıyor çıkar dedim. o "dur geliyorum zaten" diyerek 3-5 saniye daha ilişkiye devam etti. bu durumda bana tecavüz etmiş olduğunu söyledim ona ama kabul etmedi kesinlikle.
tecavüz illa ilişkinin başından itibaren olacak bir şey değil bence. dur dendiği zaman durulmalı diye düşünüyorum.
sevişmeye rızası olan kişilerin, sevişmenin her aşamasında rızası olmalıdır. aksi hâlde katılımcılardan biri cinsel saldırıda bulunmuş/saldırıya maruz kalmış oluyor.

bu saldırıyı dava sürecine taşıyıp kanıtlamak zor olsa da kişiler yaşadıklarını su götürmez bir şekilde hissedeceklerdir.

hukukta konu kişinin rızası ya da şartlı rızası olarak geçiyor.

konuyla ilgili en net örnek şu:

"isviçre’de tinder’dan tanıştığı bir erkekle cinsel ilişkiye giren kadının beklentisinin aksine erkeğin cinsel ilişki sırasında kadının izni ve onayı olmaksızın prezervatifini çıkarması, kadının rıza göstermediği cinsel davranış olarak yorumlandı ve isviçre’nin en yüksek mahkemesi olan lozan federal mahkemesi, olayın cinsel saldırı suçu olduğuna karar verdi. kadının rızası aleyhine cinsel davranış gösteren erkek ise 12 ay hapis cezasına mahkum oldu"

bu örnekten önceki benzer davalarda önceden şart belirtmesi ve karşı tarafın bu şartı anlayıp kabul etmesine yani maktulün şartlı rızasına bağlıydı.

ama yukarıda verilen örnek bir ön şart belirtmeksizin sevişmenin gidişatında beklentilerin dışına çıkan her cinsel davranışta kişilerin rızası olması gerektiğini gösteriyor.

kaynak: çatlak zemin - https://www.catlakzemin.com/isvicreli-ha...
tekrar aynı şeyi yaptı ve ayrıldım. ilişkide şiddetin boyutu siz müsaade ettikçe artıyor. aslında şiddete uğrayan insanlar çoğu zaman zamanında önlem almadıkları için sonu ağır oluyor. tavsiyem sevgiliniz tarafından uğradığınız şiddete bahane bulmadan, örtbas etmeden zamanında yüzleşin.