sezaryen

normal yoldan olmayan, anne karnının alt kısmının kesilerek bebeğin alındığı doğum şekli. anne ve/veya çocuğun normal doğumda risk teşkil etmesi durumunda uygulanması gereken ameliyat. türkiye bu operasyonda dünyanın ilk sıralarında yer alıyor. bunu anne adayları tercih edebiliyorken, bazen de doktorların para kazanmak adına sezaryen e yöneldikleri bilinen bir gerçek.
normal doğumdan daha acısız ama daha zararlı olan doğum şekli.normal doğumda vücut kendini hızla toplar,plesanta tamamen dışarı atılır.sezaryenın bir çok komplikasyonu vardır.dikişler geç iyileşir anne uzun süre dinlenmek zorundadır.bir kere sezeryan olan bir daha normal doğum yapamaz.ülkemizde daha acısız olduğu için tercih edilir.doktorlarımız ise daha çok döner sermaye veya ücret için bunu uygularlar.normal doğum yapan bir anne bir-iki gün hastanede yatarken sezaryenle doğum yapan birisi ise daha fazla hastanede kalır.haliyle hastaneye daha çok kazanç getirir.
beni annemden çıkarttıkları yöntemdir
normal doğum yapamayacak durumda olan kadınlarda ameliyat yöntemiyle karın bölgesi kesilerek yapılan doğum yöntemidir. karın önce kesilir ardından el yarımıyla iki yana ayrılır bebek alındıktan sonra karın iğne iplik yardımıyla dikilir. karın açma kısmı çok fantastiktir.
bir sonraki hamilelik ve doğumu tehlikeye sokan bir yöntem.