sinop

ülkenin en uç kuzey noktası olan karadeniz şehridir. hakkında birçok kişiden fazla bir şey yok ama güzel lafından daha öte bilgilendirici bir açıklama alamadığım yerdir, merak etmekteyim. *
türkiye'de doğal limana sahip olmasına rağmen samsun limanı kadar gelişmemiş limana sahip olan şehir. ortaokul ve lise coğrafya kitaplarında öğrencilerin ömrünü yiyen bu çelişkinin sebebi şudur : gerisinde uzanan küre dağları iç kesimlerle bağlantısını engellediği için hinterlandı gelişememiştir. bu da doğal ve güzel bir liman olmasına rağmen, gelişimini engellemiştir. bu durumdan yapay bir limanı olan samsun kârlı çıkmıştır.
çok küçük ama bir o kadar da muhteşem olan ve karadeniz şehri denemeyecek kadar da rahat olan bir şehir. bir saatlik yat turunun 5 tl olduğu bir yer diyeyim gerisini siz hesap edin. canlı müzik olan kafelerdeki şarkıcılar beklenmedik şekilde kalitelidir. insanlarının özellikle esnafın yüzü sürekli güler ya da ben değerli biriyle orada muhteşem vakit geçirdiğim için her şey bana toz pembe geldi bilmiyorum ama gerçekten güzel bir şehir fakat tekrar etmeden geçemeyeceğim: çok küçük ya!
küçücük fıçıcık, içi dolu turşucuk şehir. karadeniz muhafazakarlığı ilçeleri dışında pek hissedilmez. sabahları spor yapan teyzeler, size gülümseyen bir esnaf bulursunuz şehirde. turizme ağırlık verilse sinop bambaşka bir şehir olabilir. diyojen'in memleketidir ve adını yunan mitolojisinde sinope olarak geçen ırmak tanrısından almıştır. müze haline getirilmiş ünlü sinop cezaevini gezip, şehri kalesinden izleyebilirsiniz. pek bilinmez ama türkiye'nin tek fiyordu yine sinop'tadır. yüzmek için çok güzel ve elverişli sahilleri vardır. sinop'lular sahillerinde canlı müzik yapan yerleri çok seviyorlar. ben pek bir numaralarını görmedim ama yazın zaman geçirmek için takılabilirsiniz. alternatif bir yaz tatili için sinop'u denemenizi öneririm.

ps: sinop mantısı diye birşey var. aman allahım...hatta ohh yeah!