slytherin

başkan: horace slughorn'un emekliye ayrılmasına kadar bina başkanlığındadır. emekliye ayrılmasından sonra severus snape'ın müdürlük ve ilerki zamanda kaçısından sonra yeniden horace slughorn.

kurucu: salazar slytherin.

arma: yeşil alanın üstünde gümüş bir yılan. (bu yüzden slytherin renkleri gümüş ve yeşildir.) yılan, kurucunun çatalağız olmasını ifade eder.

hayalet: kanlı baron

konum: slytherin ortak salonu alçak tavanlı, yeşil lambalar, sandalyeler ve her yerdeki kurukafalarla zindan gibi görünür. gölün altına kurulmuştur.

seçmen şapkanın tanımı:

düşersin belki de slytherin’e sen, bir başkadır sanki oraya giden, amaçları için neler yapmazlar açıklasam bitmez sabaha kadar.

slytherin hırsa, kurnazlığa, liderliğe, becerikliliğe, kural tanımamazlığa ve en önemlisi büyücülerin safkan olmasına önem verir. ama safkan olmaları onlara ayrı bir avantaj sağlamaz. sadece övünürler. ambleminde yılanı kullanan bina, renk olarak da yeşil ve gümüşü benimsemiştir. kurucusu ise salazar slytherin'dir. severus snape ve horace slughorn slytherin'in eski başkanlarıyken, kanlı baron binanın hayaletidir. öğrencilerinin neredeyse hepsi safkandır. ama yarım kanlar ve çok nadiren muggle doğumlu büyücüler ve cadılar da alınmaktadır. slytherin ortak salonu ve yatakhanesi, hogwarts gölü'nün altındaki bir zindanda yer almaktadır. sert taşlardan yapılmış uzun ortak oda yer altındadır ve tavandan sarkan yeşilimsi ışıklarla aydınlanırlar. odada çoğu şey siyah deridir ve pencereleri gölün derinliklerine bakar. korkutucu heykellerle doludur. öğrencileri gölün derinliklerine bakan pencerelerinden gölün dibindeki ilginç yaratıkları, dev balığı ve gemi enkazını görmekten haz alır. öğrencileri yeşil ipek kumaşlar ile ve gümüş işlemeli süslü yatak örtüleri olan eski tip dört direkli yataklarında uyur.

bu binada yetişen öğrencilerin hemen hemen hepsi karanlık büyülerle ilgilenir. voldemort da hogwarts'ta okuduğu sırada bu binaya seçilmiştir. ayrıca efsanevi merlin de bu binadandır. vikipedi bilgileri bu
en sevdiğim binadır, yaşasın safkanlık. her ne kadar draco salağından kaynaklı binamıza leke düşse de severus diye de bir gerçek vardır. bellatrix lestrange cissy malfoy vs burdan mezundur. bu arada bizi eleştiren gryffindor bozuntuları james potter'ın severus'a yaptıklarına bakarsa dracodan pek bir farkı da yoktur
en ünlü büyücü olan merlin'in de hanesidir. her zaman kötü büyücüler çıkarmaz ama çıkan kötü büyücülerin çoğu bu hanedendir.