spotlight

oldukça sarsıcı ve etkileyici film.
küçük bir karşılaştırma yapıp türkiyedeki gazeteciliği düşünüyorsunuz. sonrası bi gülme. atv, kanal d , show , fox ve diğerleri acaba onlarda bir gün cesaretlerini toplayıp gerçek gazeteciliğe geri dönecekler mi ? gerçeklerle birlikte

konu o kadar hassas ve o kadar tanıdık ki, "büyük" kurumların, kurumların sağladığı güç ile pisliklerini ne denli örtüklerini ve onları görmezden gelenleri sert bir şekilde bize anlatıyor film. gerçek hayatta yaşanmış olması da bu kadar sarsıcı ve olağan.
film bu yüzden mükemmel. her şeyiyle. atmosferi o kadar iyi yansıtmışlar ki resmen kendinizi gazetede çalışıyor gibi hissediyorsunuz. bunda tabii ki en büyük etken oyunculukların yüksek seviyede olması. herkes, yardımcı oyuncularda dahil herkes müthiş oynuyor özellikle de mark ruffalo . hani bazı oyunculara çok büyük oynamış dersiniz ya işte o türden. yansıtılan o gerçekçiliğin en büyük sebebi kesinlikle budur.
filmin sonunda, akan yazıları okuduktan sonra ekibin ne kadar büyük bir iş başardığını görüyorsunuz ve onlara bir teşekkür de siz ediyorsunuz. 249 ne demek? ne kadar üstünü örtseniz de bir gün mutlaka yapılan kötülükler-iğrençlikler- ortaya çıkıp suçlular bedelini ödeyecek diyor spotlight bize. umarım bir gün öyle gazeteciler tekrar bulunabilir çünkü onlara ihtiyacımız var.
bu yıl oscar heykelciğini kucaklayan, kiliselerde yaşanan çocuk tacizlerini konu alan amerikan yapımı film. konu itibariyle oscarı aldığını ifade etmek yanlış olmaz umarım. ticari sinemaya yönelik ödüllendirme yapan bir yarışmanın ne kadar değerli olduğu da tartışılır ya neyse.