stranger by the lake

fransız yapımı 2013 tarihli gay temalı bir film.başarılı görüntü yönetmenliği ve oyunculukları dikkat çekici.cinsellik ve çıplaklık konusunda son derece cesur bir film olmuş.güzel bir film kısaca izleyin izlettirin.
orijinal adı "l'inconnu du lac" olan "alain guiraudie" isimli yönetmenin cüretkar sahneleri ile adından söz ettiren filmi.

--- spoiler ---


filmin tamamı ,genelde gay'ler tarafından * kullanılan bir göl kenarında geçiyor.neredeyse yarısına kadar sıradan ve aynı zamanda gerçekçi bir şekilde ilerleyen olay örgüsü karakterin seyirciye tanıtılması ve mekan olarak kullanıla bölgeye alışmasına ortam hazırlıyor.filmde bildiğin kadarıyla hiç müzik kullanılmadığı gibi sürekli olarak dalga sesleri ve dal hışırtıları gibi seyirciyi filmin atmosferine davet eden dışsal sesler işitiliyor.(aynı tadı nuri bilge ceylan 'ın bir zamanlar anadolu'da 'sında da hissedebiliyorsunuz.).belli bir süre sonra sanki siz de göl kıyısın da güneşlenenlerden biriymiş gibi hissediyor ve son sahne de frank'in gerilimine ortak oluyorsunuz. hatta hava karardıktan sonraki plajın artık yavaş yavaş terk edilmesi sonucu oluşan ortamın tekinsizliği muhteşem.

aslında hikaye üç temel karakter üzerinde ilerliyor;sağduyuyu ve tecrübeyi temsil eden henri , bağ kurmak isteyen platonik ana karakter frank ve l'homme fatal * * michel **. filmin asıl olayı frank ve michel'in yakınlaşması sonrası gelişiyor. bu yüzden sinema keyfinizi piç etmemek için olay örgüsünü yazmıyorum.zaten izlerseniz görebileceğiniz gibi, bir çok nokta seyircinin hayal gücüne bırakılmış.ben de sizin hayal gücünüze bırakayım.

--- spoiler --

sonuç olarak gayet izlenesi bir bir film.hatta en beğendiğim ilk üçe bile girer ki bu da fransız sinaması'ndan hiç hoşlanmayan biri olarak ön yargılarımı sorgulamama sebep oldu.
fransız yapımı soft porno katagorisin de değerlendirilebilecek bir film.film ağlak geyleri eziklerin kralı gibi göstermemesi açısından başarılı.genel de heteroların gözünden anlatılan eşcinsel filmler gibi değil de bizzat geylerin gözünden geyleri anlatıyor.
görsel açısından oldukça doyurucu.
bir grup geyin bir çark alanı * olarak kullandıkları göl kenarında geçiyor.
filmden fazla bir şey anlamadım ama bir sahne de heteroseksüelin geylere yönelttiği kurşun etkisi yaratan sözleri çok harikaydı.eşcinsel dünyanın gamsız ve vefasız olduğunu gözümüze gözümüze sokuyor.