süperego

sizi suçtan uzak tutan iç müessese. seri katillerde , sapıklarda bunun çok az gelişmiş olduğu saptanmıştır. bu az gelişince acaba terazide hangi diğeri ağır basar ki ?
id ve ego dan sonra gelen evrimleşmiş parçaya denir. örnek vermek gerekirse; küçükken yaramazlık yaptığınızda aileniz size kızar, uyarır. bu belli süre tekrar eder. uyarma, kızma hadisesini çocuk içselleştirir. zaman geçtikçe etrafında uyaracak kızacak birisi olmasa bile çocuk yaramazlık yapmaz. çünkü o aile çocuğun zihninin bir parçası olmuştu. çocuk nereye gitse onlar da oraya gelecektir.
genellikle toplum kurallarıyla ama daha cok yetiştiriliş veya etkilendiğiniz genel geçer yargılarla sekillenen nanedir: yine id kavramına yazdıgım örnekten yola cıkacagım; mesela yine ultra seksi bear bir bağcı var ve üzüm topluyor, elleri filan bile cok seksi, bu durumda eğer yatmak istiyorsanız ama yatamıyorsanız cunku bu anda superegonuz devreye giriyor: "olum hastamısın, sehir merkezinde tekyönde değilsin bu adam namus kavramı filan der deşer seni ortadan, zaten baban tarafını da tanıyor ipne diye bütün köyü/sehre/kasabaya yayar bu durumu, saçmalama, az dişni sık tekyöne gidicen zaten". bu durumda bağcının olusturabileceği tehlike ve riskleri superego hatırlatır ve idin aksine cok tedbirli ve bazen fazla pimpiriklidir. ama alkollüyken sıcıp sıvadıgınız durumlarda keske superegom olaydı diye zırlarsınız.