tangerine dream

tangerine dream 1967 yılında, ailesinin büyük bir kısmı naziler tarafından katledilmiş, edgar froese tarafından kurulmuş efsanevi alman elektronik müzik grubudur. türlerini tam olarak tanımlamak oldukça zor olmakla birlikte, hayranları tarafından space rock, ambient müzik, progressive rock, krautrock gibi türlerin öncü temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. ilk başlarda deneysel çalışmaları nedeniyle salvador dali tarafından özel bir konser için davet almışladır. froese'nin teknolojiye olan merakı sonucu kendi ürettiği enstrümanların yanında müzik sıralayıcı * kullanımları ve zamanla mellotron ve moog synthesizerın yoğun kullanımı ile birlikte oldukça etkileyici çalışmalara imza atmışlardır.

şu ana kadar kaydedilmiş ve yayınlanmış 165 albümleri yer almaktadır.* 1970lerde artan popülerlikleri ile birlikte oldukça yüksek sesli ve birbirinden tamamen farklı olarak icra edilen eserlerinin yer aldığı konserleri de dikkat çekici hale gelmiştir. kimi konserlerinin tamamen karanlıkta verilmesi, kimi konserlerinde ise o dönemler için ilklerden olan lazer kullanımı topluluğun ününü pekiştiren unsurlar haline gelmiştir. 1974 yılında bir başka efsane nico ile birlikte reims katedralinde verdikleri konserde yaşanan izdiham nedeniyle, katedral yeniden kutsanmak zorunda kalmıştır. ayrıca grubun bir daha herhangi bir katolik kilisesinde konser vermesi dönemin papa’sı tarafından yasaklanmıştır.

pek çok eserleri filmlerde, televizyon dizilerinde kullanılmıştır.* vokal olan şarkı sayısı çok çok azdır. konser albümlerindeki eserler genellikle birbirine eklemlenmiş çalışmaları kapsamaktadır. 2015 yılında grubun kurucusu froese hayata veda etmiştir. grup müzik çalışmalarına halen devam etmektedir.


ricochet


stratosfear


encore


poland


pergamon


le parc (street hawk/ şahin dizi tema müziği)