the man who fell to earth

nicolas roeg'in yönettiği ve başrolde david bowie'nin ye aldığı avangard sci-fi film.(dünyaya düşen adam-1976)

thomas jerome newton adında bir uzaylıyı canlandıran bowie kendi gezegenine geri dönmek amacıyla dünyaya gelse de, paranın ve gücün tatlılığı ile tanışınca bu fikri rafa kaldırır. giderek insani heveslere kapılan adam, insan görüntüsünün altında yer alan gerçek kimliğinin anlaşılması ise zor bir devinime girer.

walter tevis'in romanının başarılı bir uyarlaması olan film, 70'lerin glit, bowie'nin aykırı kişiliğini yansıtması bakımından hayli başarılı. rock star bir karakterin bilim kurgu türünde yer alması açısından da hayli alternatif bir film. türkiye'de henüz festivallerde gösterilmeyen film, makaslanmamış haliyle de 60 ve 70'ler bağımsız sinemasına ayrı bir nefes sağlayan türden.

başrolünde rockstar david bowie'nin yer aldığı bağımsız bilim kurgu filmi.(dünyaya düşen adam-1976)

kendi gezegenine su götürmek için dünyaya gelen bir uzaylıyı canlandıran bowie; dünyevi zevkler olan seks, uyuşturucu ile tanışır; amacını unutur. uzaylı olduğunun anlaşılmasıyla tutuklanır.

tam anlamıyla popülist dünya eleştirisi olan film, bowie'nin ilk filmidir. başrolde dönemin en ünlü yıldızlarından biri olmasına rağmen hayli sınırlı sayıda olan bağımsız sci-fi filmlerden biridir. 20 yıl önce +18 sınırı ile yayınlanacağı duyrulmuş ancak tv'de yayınlanmasından vezgeçilmiştir. türkiye'de herhangi bir film festivalinde de yer almamıştır. avangart sinemanın kültlerindendir.