toplumlarda tektipleştirme

doğada bir çok canlı türünde görülmesine rağmen toplum dinamiklerine uymadığı için sürekli arka bahçeye atılan gerçektir eşcinsellik.
geçen gün homofobinin hitler'i bir arkadaşımla kadın muhabbeti yaparken, evet çok iyi kadın muhabbeti yaparım siz bile şaşarsınız, konu lezbiyenlere ve oradan da tahmin edeceğiniz üzere ibnelere geldi.

"abi ya, kadın kadın gibi olacak erkekse erkek gibi olacak. ibneler çok iğrençler."
"abi bak bir elimde beş parmak var, beşinin de boyları farklı. beşinin de farklı fonksiyonları var. mesela baş parmağım olmasa çok zor yazı yazarım. bir elin beş parmağı bile birbirine benzemezken, her birinin ayrı bir fonksiyonu varken bence tüm insanların aynı olduğunu düşünmek ve farklı olanları anormal olarak göstermek çok saçma."

tahmin edeceğiniz üzere hiçbir şey anlamadı.

"ama götlerini siktiriyorlar, iğrenç." seviyenin buraya düşeceğini bekliyordum.
"o zaman biz siktirmeyelim abi olsun bitsin!" onun anlayacağı dil buydu.

en çok üzüldüğüm nokta tartıştığım arkadaşım ak parti'nin politikasında şikayetçi, demokrasiyi ve insan haklarını savunan bir insan olduğunu sanıyor. önüne insan hakları evrensel bildirgesini fırlatmak var ama neyse.
askeri bir düşünce tarzı.
tek tip.
tek hat.
tek komut.
tek hedef.
tek nefes.
tek sonuç!

(bkz: george orwell)
(bkz: hayvan çiftliği)
(bkz: 1984)
tüketim toplumunun dayattığı "ideal beden" çerçevesinde kurumlarca belirlenen güzellik anlayışı ve "tüket, itaat et, öl" dayatması.