tüm entryde tanım yerine yorum yapmak

kıro yazar hareketi

edit: çok dislike almış! kuzenim yazmış yaa alla allaa!
tanımdan çok uzak kişiselleştirilmiş entryleri açıklar. aslında entrylerde yazarlar kendilerinden bişeyler ilave etmelidirler. neyseki sözlükte pek rastlanmayan durumdur bu. sözlüğümüzde gayet iyi bir entry performansı var.
açılan başlıklarda başlık konusu her ne olursa olsun,
tanımıda yapılmakta ve başlığa göre tanımların yorumuda yapılmakta.

örnek;

leblebi...
+leblebinin ham maddesi nohut tur. bu nohutlar meşakatli uzun işlemler sonucu, bir kaç kez kavrularak leblebi olur.

-leblebi çok güzel dir. heleki kuruyemişçi nin önünden geçerken leblebi kavruluyorsa kokusuna dayanamayıp, ağzımın suyu aka aka kuruyemişçiye girer 100gr taze ve sıcak leblebi alır yerim...

önemli olan tanım yada yorum değil, sözlüğün sözlük formatından çıkarılmaması.

entry yazarken kompoziyon kurallarının biraz daha dar bir hali geçerlidir. kısaca önce girizgah yapılmalı (ki bu tanım oluyor), ardından gelişme ( baştan geçen olaylar, akla gelenler olabilir) ve en sonunda da sonuca bağlanmalıdır (empati kurularak herkese mzgü bir bakış açısı yansıtılabilir). elbette her entryi bu kefeye koyamayız
.
mesela kamuoyu yoklaması yapmaya yönelik entryler buna dahil edilemez. (bkz: kaç cm) (bkz: seninki kaç cm) (bkz: ayısözlük yazarlarının kot bedeni)

yada hali hazırda tanımı yapılmış bir entry var ise ve yeni bir tanım yapılmayacaksa yorum eklenebilir (bkz: çanakkale) (bkz: misafir sigarası)

herşey bir tarafa kişi veya kişilerin yaşayışlarına yada kişisel haklarına tecavüz eden, şahsi küfürler ve hakaretler içeren başlık ve entryler görmekte mümkündür. işte bu gibi zamanlarda bu başlığın kılavuz olmasını gerekmektedir. kısa ve öz olarak eline beline diline hakim ol.
son zamanlarda iyice artan ve beni inanılmaz derecede rahatsız eden olaydır. yakında "4 numara caps ver" veya "upupupupupup" gibisinden entryleri görmemiz yakındır.