vatandaş ingilizce konuş daha çok konuş

evrensel iletişim ve bilim dili olan ingilizce'nin hakkının teslim edilmesidir. toplasan 70 milyon tarafından konuşulan bir dilin yerine 4 milyar insanın bildiği ve konuştuğu dille iletişim kurulması gerekliliği kuşku götürmez bir gerçektir. orta okuldayken tarih kitabında gördüm. bir dağın içine sıkışmış bir grup insanın köpekgillerden bir hayvanın lütfuyla o dağdan kurtulmaları*** sonra da üreyerek koskocaman orta asya'ya sığmayıp dünyanın dört bir yanına barbar olarak gitmesi, gittikleri yerlerde taş üstünde taş bırakmayan ve varolan kültürleri yok eden torunlarının biraz medenileşmesi için şarttır. devletin kurucu milletler arasında ingilizce konuşanların olmaması önemli değildir. ne de olsa devlet ne derse o olur. ingilizce konuşmayanlar hastanede tedavi edilmezlerse; askerde, okulda, karakolda...vs. aşağılanırsa seve seve ingilizce öğrenip medenileşirler zamanla ne de olsa...

(bkz: milliyetçilik karşıtı olayım derken millet karşıtlığı yapmak)
ezilmekten gelen kendini her şekilde haklı görmenin uçlarında yaşayan arkadaşın girdisidir.kimse bir ırkı alalen aşağılayamaz buna faşizm denir.koca bir milleti bir kaç kişiyi referans alıp lafı hayvan demeye kadar götüremez.böyle yaparak eleştirdiğin sistemin bizzat holiganı olup çıkmış olursun.
hoş bir mottodur efendim. böylelikle kadınlarını geleneksel ve kültürel olarak büyük baş hayvanından daha az önemli gören, kah tecavüz eden, kah döven, öldüren, intihara zorlayan, bildiğin cansız nesne muamelesi yapan vatandaşlarımız biraz medenileşir de okul mokul okuyup aynı dili konuşmayan insanlarla ve belli bir iletişim dili olmayan hayvanlarla bile anlaşabilmeyi öğrenir. o zaman köpekgiller familyasının pek çok ülkede refakatçi kabul edildiğinden, körlere, çocuklara, belli bir konuda kendi kendine yetemeyen pek çok kişiye yardım edebilecek kadar iletişebildiğini de fark edip olmadık girdilerle kendilerini komik olmayan, bir hayli tuhaf durumlara düşürmezler.

(bkz: lessie bize bir şey anlatmak istiyor)