vokaliz

vokaliz, 2004 yılında beş akapella müzik sever atakan güçlü yörük (tenor), cengiz ünal (bariton), gökçer alp (tenor), kerem seven (bas) ve tolga gülen (bariton) tarafından kuruldu. gruba 2011 yılında umut durmuş (beatbox) ve mehmet tıknaz (bas) katılmıştır. “tek enstrümanları sesleri" sloganı ile müzik yaşamlarına başlayan vokaliz, performanslarında hiç enstrüman kullanmadan makamsal doğu müziği ile tonal batı müziğinin tür ve biçimlerinde birlikte sunmayı amaçlamaktadır.

"vokaliz" adlı ilk albümünü 2007'de forte prodüksiyon’dan çıkarttı. grup ayrıca ezginin günlüğü grubu’nun 25nci yıl albümü “çeyrek” ve üç hürel grubu’nun “sonsuza kadar” albümlerinde birer şarkı seslendirdi.

vokaliz, ülkemiz senfoni orkestraları ile de 2009’dan beri konserler ve temalı projeler gerçekleştirmektedir. bugüne kadar aşkın ensemble (2008 ve 2009), izmir devlet senfoni orkestrası (2009 ve 2010), bursa bölge devlet senfoni orkestrası (2010), çukurova devlet senfoni orkestrası (2010, 2012) ve antalya devlet senfoni orkestrası (2010) ile konserler veren vokaliz bugüne kadar artun hoinic, burak tüzün, cihat aşkın, ender sakpınar, ibrahim yazıcı ve naci özgüç yönetiminde senfonik konserler gerçekleştirmiştir.

kasım 2011 ile birlikte vokaliz ikinci stüdyo albümü olan “dinle burayı!” yayınlamıştır. dinleyiciler 70’ler, 80’ler ve 90’lardan bilinen parçaların vokalizce seslendirilen bu albüm ile birlikte yine bir albüm içinde bir arada dinlenmesi pek olası olmayan müzik tür ve çeşitliliğinde popüler parçayı bir arada ve acapella olarak dinleme imkanı bulabilecektir.

vokaliz, halen çeşitli etkinlik ve özel organizasyonlarda performans sergilemeye, reklam ve jingle'lar hazırlamaya, yeni projeler üretmeye, akapella müziğini tanıtma ve yaygınlaştırmaya, farklı çalışmalara imza atmaya devam etmektedir.

*
eğlenceli bir albüme sahipler. televizyonlarda çıkan şarkı söyleyip şarkı okuyamayan insanlar aşikar; aldıkları eğitim ve emeklerini dinlerkerken anlıyorsunuz.

*

*
türkçe acapella deyince aklıma gelen tek grup.
hatırladığım kadarıyla altı-yedi yıl önceydi. abimle beraber bir sabah programında rastlamıştık onlara. * o zaman acapella nedir onu dahi bilmiyordum. gerçi şu an da acapella nedir dese biri son derece cahilce: "enstrüman yok abi, ağızlarıyla yapıyolar her bişeyi! ehe mehe" derim herhalde. * bir de sonradan abimle bazı şarkılarda denemeye çalıştık bunu, olmadı haliyle. *