y: the last man

2002'de başlayıp 2008'de son bulan çizgi roman serisi. yorick brown adlı bir genç ve evcil maymunu ampersand dışında dünya üzerindeki tüm y kromozomlu canlıların aniden ölmesiyle yaşananları konu alıyor. ölümler yaşanmadan önce avusturalya'daki sevgilisi beth ile telefonda konuşuyor yorick. sonra hat birden kesiliyor ve olanlar oluyor. bunun üzerine yorick sevgilisini bulmak için avusturalya'ya gitmeye karar veriyor. fakat dünya üzerindeki tek erkek olmasının getirdiği sorumluluk peşini bırakmıyor ve yol arkadaşları agent 355, dr. mann ve maymunu ampersand ile türlü türlü maceraya atılıyor.
özgün ve yaratıcı bir atmosferi, kendine has bir mizahı var hikayenin. post apokaliptik özellikler taşıyor diyebiliriz. zira dünya nüfusunun yarısı saniyeler içinde yok oluyor ve bir kaos hakim oluyor ortama. erkeksiz bir dünya düşünüldüğü kadar masum olmuyor ne yazık ki. daughters of the amazon adında manyak bir örgüt, yollara el koyan çeteler, gözünü kan bürümüş israilli askerler... sürüyle tehdit sarıyor dünyayı ve her birinin dünya üzerindeki son erkek olan yorick üzerinde farklı emelleri var.
türkçesi de mevcut. y: son erkek olarak geçiyor sanırım piyasada. çizgi roman severlerin mutlaka okuması gereken bir seri bence. tavsiyemdir.