yıkılan kule

tarot falında belirleyici kötülük simgeleyen ateş grubu kartlardan biri. özellikle uzun vadeli bakılan falda yıkılan kule kartının ters çıkması en çok tırstığım durumdur.

tarot destesinde 16. karttır. felaket habercisidir.
ters açılması halinde kişinin yaşanacakları önceden bildiği ve önlem alabileceği anlamındadır.
--- spoiler ---alıntıdır-okultizm.net forumundan alıntıdır--

tarotta kule kartının anlamı

dünyanın yedi harikasından biri sayılan ve babil'in asma bahçeleri içinde bulunan babil kulesi, tanrı marduk adına yapılmıştır. sümerliler, yükseklere taparlar ve yer ile göğü bağlayan kutsal bir ağacın varlığına da inanırlardı. sümerler yeri göğe bağlayan bu ağacı temsil eden ve tanrıdağı dedikleri kuleyi zamanımızdan 5.000 yıl kadar önce yapmışlardır.kule kartının simgelediği olay, babil kralı belşazar ' a görünen bir el tarafından duvara yazılan menetekel kehanetinidir. astroloji ' de ise uranüs ve satürn 'ün etkilerini ifade eder.

kartın tanımı: kartta, bir yıldırımın isabeti ile damı yıkılan bir kule görülür. aşağıya, insanlar ve ateş parçaları düşmektedirler. anlatılmak istenen, eskimiş düşüncelerin yıkılması, cahilliğin ve materyalizmin manevi gerçekler karşısında çökmesi simgelenmekte-dir. kulenin üzerinde görülen taç, materyalist düşünceyi belirler. bazı yorumlarda, bu karta, "yıkılan kule" yerine tanrının evi denmektedir. önceki kartın aksine, yani karanlıkların efendisi dionisos'a karşıt olarak, ışığın kaynağı ve tanrısı olan apollo'ya atfedilmiştir. arabik sayı sistemine göre, kartın toplam sayısı olan 7, kudretin ve pozitif gücün simgesidir. bir diğer tanımda, kulenin tepesine gelen yıldırımın tanrı'dan veya cennetten geldiği belirtilir. sonuç olarak, geçerli realiteye olan dinamizmin kaybedildiği anlatılmaktadır.

kehanet anlamı: anlaşmazlıklar ve beklenmeyen felaketler. sefalet, keder, rezalet, fakirlik. eski bilgilerin çökmesi. yararlı sonuçların, ancak kötü bir olaydan sonra ortaya çıkması. bu kart ters olduğu zaman kuvvetlidir.

ters anlamı: zulüm, sıkıntı, baskı, kendini bozma ve yıkma. hapis ve kaçınılmaz dert.

--- spoiler ---alıntıdır-okultizm.net forumundan alıntıdır--