yoğurt kabı biriktiren anne

türk annesini özetleyecek durumlardan en önemlisidir. ilerleyen safhalarda yoğurt kabı yerini cam kavanoza bırakabilir. bu kaplar yıkanır ve mutfak dolaplarında hatta tavan aralarında biriktirilir. çocuğuna yemek göndermeyi bir hayat meselesi olarak gören anne için bu kaplar adeta bir mucizedir. içine börek, dolma hatta çorba bile konur. 80'li yıllarda poşetlerin yıkanıp çamaşır iplerine asıldığı dönemleri, yine bu kadınlar yaratmıştır.
çiçekleri seven annedir. her sene belli dönemlerde o çiçekler saksılardan çıkarılır. bölünür ve saklanan kaplara dağıtılır.
hamarat bir annedir .hele bir de kavanoz biriktiriyorsa kışa hazırlanacak demektir .
benim annem!" size yemek koyarım." gibi antin kuntin bahaneleri var. ite dürte cam yoğurt kaplarını biriktirmeye ikna ettik. mutfak dolaplarını açınca cam yoğurt kapları üstümüze devriliyor.
annenim türk annesi olmadığını ispatlayan annedir. bizim evde hiç olmazdı böyle şeyler, direk çöpe atılırdı. okumadık biz* ondan mı acaba, evet kesin ondan, zavallı annem, onu böyle ulvi bir görevden alı koyduk, yazıklar olsun bize.
aynı zamanda dondurma kabı saklayan annedir.
eskiden manasız gelirdi, şimdi ben de kiloluk yoğurt kovalarını biriktirip maydonoz, dereotu, çilek, biber filan ekiyorum. şekil a: