14 nisan 2018 abd'nin suriye'yi vurması

fransa ve ingiltere destekli abd hava saldırısı. türkiye dışişleri bakanlığı da "bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz." demiş. taraf olmayacaktık ama yine bir taraf olduk. bi öyle bi böyle yüzersek yakında bertaraf olacağız gibi.

http://www.mfa.gov.tr/no_-105_-abd-ingil...
biz nasıl o kadar emeği heba edip yıkılış dönemi osmanlı kafasına geri döndük.abdülhamit'ler, damat ferit'ler , evren paşa'lar türedi son dönemde.iki adım sonrasını hesap edemeyen stratejiden yoksun insanlara ülkeyi emanet etmiş durumdayız.anlaşılan şu anki suriye stratejimiz kim ne tarafa çekerse o tarafa geçmek.
ınonuye laf ederler fakat kendileri denge politikasi yaparlar suriye buyuk guclerin tatbikat alani gibi
bunlar büyütülecek meseleler değil, zaten amaçları bu bunları büyütüp algı yaratmak, asıl olan sonrası, tehlikenin farkında değil çoğu kimse, trump nasıl da sekiz çizdi, ilk önce saldırırız dedi, sonra yan çizdi, ve beklenilmedik bir anda saldırı yaptı, işte bu yani klasik amerikan taktiği yapmayacağım dediği anda , hiç kimse beklemezken vurdu, ama asıl belirtmek istediğim şu ki , dediğim gibi bu saldırı sadece gösteriş, yani olayların gidişatının ne olabileceğini kestirmek biraz zor, tabi ki bazı tahminler mevcut fakat şu an almışlar ellerine cımbızı oynuyorlar..
abd ve diğerlerinin toplam gönderdiği 103 füzenin 71'i suriye savunma sistemleri (rusya'nın fuze imha sistemi de denebilir) tarafından engellendiği rusya tarafından açıklandı.
bu nereye kadar gider bilinmez belki ama tahmin edilebilir gerçekler var, önemli olan burada kimin galip çıkacağı mı? yoksa kimlerin zarar gördüğü mü? rusya olsun iran olsun , amerikanın füzelerini imha edebilir, fakat sonrasında ne olacak? bir de gerçeklere dönersek, sonrasında ne olabileceğini, bu olayların nasıl da insanlığı etkileyebileceğini, düşündüren durumdur. burada kaybeden taraf insanlık aslında, ne rusya , ne iran, ne de amerika, türkiyeyi saymıyorum bile, kazanan taraf var mı ? kazan taraf biraz göreceli bir kavram, zaten kime göre , ve neye göre kazanmak, amaç oradaki toprakların sömürge olarak kullanılması, sömürge yapmak isteyen devletler de amerika, ingiltere, fransa. fakat bu sömürge savaşının dışına çıkan bir olaydır artık. bu bizim afrine girişimizle teyit edilen durumdur. tarihten alınan derslerle bilinir, artık bir haçlı seferi ve müslüman dünyasının intikamının olduğu bir durumdur. ne kadar sürebileceğini anlamak zor, ama bu savaşta iki kazanan taraf olamaz, o bir gerçek, bu yüzden önümüzdeki yıllarda zor bir süreç beklemekte.