panda

Durum: 709 - 0 - 0 - 0 - 26.01.2024 03:54

Puan: 10026 - Sözlük Kaşarı

14 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazılımcı.

deneme
  • /
  • 36

çinden gelen yeni virüs x

çoğumuz kapmıştır, hiç geçmeyen öksürüğünüz var ise kapmış olabilirsiniz. sürekli öksürük ve balgam gelir, hiç sigara içmeyen kimse dahi, 40 yıl içmiş gibi balgam söker..

belçika'da ingilizce konuşulmuyor

evet çok manidar olmuş, ama maalesef böyle, türkiyede türkçe konuşamamak gibi...

stockholm

stockholm

2024 şubat ayında burada olacağım bir kent

amsterdam

her yer pahalı artık, ben de şubatta

stockholm deyim

amsterdamişte özgürlük ve yardım sever ülkede hissettiğim şarkı

amsterdam

ben amsterdam'a günü birlik gittim,

dönüşte hava muhalefeti dolayısı ile çok tren seferi iptal oldu,

ancak orada mı kaldım diye düşünürken, yardımıma bir yardım sever biri yetişti, bilet değişimine kadar ban refakat etti, o kadar yardım severler ki ben böyle bir şey bilmiyorum,

hollanda özgürlükçü ve yardım sever..

kış güneşi

amsterdam

amsterdam, en özgürlükçü şehir ve ülkedir. ayrıca yardım severler

avrupanın başkenti

mesele türk düşmanlığı değil, herkse karşı ırkçılar, ingilizce anti sempatizan davranışlarından anlaşılıyor

avrupanın başkenti

gidip gördüm iyi güzel hoş şehirleri, ama hepsinin allah belasını versin, bunları kendileri istedi

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

duman

avrupanın başkenti

belçikalılar, uluslararası bir havalimanında, terbiye dışı harekette bulanacak kadar acizler,

keşke kanıt sunabilsem, ama maalesef öyle, belçikalılar avrupa birliği vatandaşı olsanız da hareket çekiyorlar ne kadar ayıp, belçika hani avrupanın başkentiydi?

avrupanın başkenti

havalimanında alışveriş yapıyorum, kahve alıyorum örneğin, ulan benden para kazanıyorsun, ulan nedir bu ketumluk, ingilizce konuşmuyorsun?

belçika'da ingilizce konuşulmuyor

ben ab vatandaşıyım, bulgar vatandaşıyım, ama avrupa birliğinin başkentinde iletişim kurulamıyor, tam bir rezil durum, ne ingilizce konuşuyorlar ne de başka bir dil,

avrupa başkenti burası!

avrupanın başkenti

uluslar havalimanındasınız, alışveriş yapıyorsunuz, bir yerden bir yere seyahat ediyorsunuz, o kadar da ketum olunur mu, fransızca dikte ediliyor, avrupa bilrliğinde kaç ülke var ve hangi diller var? bu ülke avrupanın sözde başkenti?

belçika'da ingilizce konuşulmuyor

bence avrupanın başkenti amsterdam olmalıydı,

(bkz:amsterdam)

avrupanın başkenti

bu avrupa başkentinde tren seyahati yapıyorsanız çok nafile, o kadar ketumlar ki, ingilizce konuşmamak için, yep derler, o kadar ketumlar, avrupanın başkenti burası,

biletinizi kontrol eden şahsiyet yep der, yep diye diye devam eder, yep

avrupanın başkenti

belçika avrupanın başkenti yasal olarak, ama hala avrupalı olamamış mı acaba? dünyadan izole olmuş bir ülke, her ne kadar avrupa başkenti olsa da. dışlanan bir içerik mevcut.

avrupanın başkenti olmuş ama avrupalı olamamış

(bkz:belçika'da ingilizce konuşulmuyor)
  • /
  • 36

belçika'da ingilizce konuşulmuyor

antwerpen bölgesinde fransızca ve hollanda dili dışında başka dil duymadım. brüksel'de çok az ingilizce duydum onu da konuşan zaten turist tayfa. boğucu, resmi, sıkıcı bir ülke. ingiltere ve hollanda'yı tek geçerim.

türkiye cumhuriyeti'nde yetişen son sanatçı

eskilere gidersek uçsuz bucaksız bir konu. o kadar çok var ki sanatçı, lakin günümüzde sanat ve sanatçı anlayışı o kadar yanlış benimsenmiş ki porno starlarına bile sanatçı gözü ile bakanlar var. sanat ve sanatçı son 10 yılda tamamen kayboldu, zanaatçileri sanatçı olarak görmeye devam ettikçe, bu toplumda varsa bile var olacaksa bile sanatçılar biz göremeden silinip gidiyorlar.

kedi

toru miyazaki

kedilerin ömrünü iki kat uzatmayı hedefleyen tokyo üniversitesi hocası kedici japon tıp profesörü. bulduğu aim 30 isimli molekül ile a30 amino asiti sayesinde kedilerin böbreklerinde oluşan ölü hücreleri yok ederek kedilerin ömrünü 15 yıldan 30 yıla çıkarmak istiyor. araştırmalara göre kedilerin çoğu böbrek sorunları sebebiyle hayatını kaybediyormuş.

(bkz:kedilerin ömrünü iki kat uzatmak)

29 aralık 2023 galatasaray fenerbahçe süper kupa final maçı

2023 galatasaray fenerbahçe süper kupa finalinin iptal edilmesi

öncelikle;

(bkz:29 aralık 2023 galatasaray fenerbahçe süper kupa final maçı)

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, tff başkanı mehmet büyükekşi'nin istifasını istemiş.büyükekşi fenalaşarak hastaneye kaldırılmış. durumlar çok karışık. üzgünüm ki araplar twitter üzerinde "artık tatil için türkiye'ye gelmeyeceklerini" yazıyorlar. :)

29 aralık 2023 galatasaray fenerbahçe süper kupa final maçı

türkiye süper kupa final maçı. suudi arabistan'ın riyad kentinde oynanmasına karar verilmişti. maçın başlamasına saatler kala suudi yetkililerin atatürk ve istiklal marşı yasakları sonrasında iki kulübün ortak kararı ile maça çıkmadılar ve tff de maçı iptal etmek durumunda kaldı. ekipler türkiye'ye geri dönüyorlar. lakin ülkemizdeki tepkiler neticesinde bu karar alındı diye düşünüyorum. çünkü daha öncesinde bunlar mutlaka konuşulmuştur. birkaç kişinin cebine para girecek diye alınan bu yurt dışı maç kararı aslında çok kötü ters köşe oldu arap seviciler için. şuan arap seviciler ve mustafa kemal atatürk'ten nefret edenler inanılmaz mutsuzlar.

kupa bizim

atatürk'ün ölüsünün bile zafer kazandığını gösterir. arap seviciler ve atatürk düşmanları çok üzgün.

(bkz:29 aralık 2023 galatasaray fenerbahçe süper kupa final maçı)
(bkz:2023 galatasaray fenerbahçe süper kupa finalinin iptal edilmesi)

panda

(bkz:bilim)
(bkz:bilgi)
(bkz:emek)

teşekkürler panda.

2=1

çözüm için (bkz:panda)

ben merak ediyorum.

ve sizleri aşağıdaki emeğe, bilgiye, bilime davet ediyorum. teşekkürker (bkz:panda)

Toplam entry sayısı: 709

2018 ekonomik krizi

hiç inanmayacağım bir olay olmasını isterdim, hatta öyleydi belki, fakat artık inanmak istemesem de herkes gibi çok acı bir gerçek olduğunu söylemek isterim.bunu anlamak için ekonomist olmaya gerek yok tabi, ben de ekonomist değilim yine de bazı veriler üzerinde yorum yaparak belki durumun ciddiyetini anlatabilirim diye bu sayfada bir yer işgal ediyorum, dolardan başlanır hep dolar yukarı dolar aşağı nedir yani bizi nasıl etkiler, çok etkiler hatırlayalım 2000 öncesini nasıldı hatta 2001 krizini hatırlayalım nasıl oldu? siyasi malzemeler bahane onlar sadece araç, yani krizin başlangıcı doların verdiği sinyaller ama etkisi siyasi, ben de az çok takip eden biri olarak ekonomistler kadar olmasa da bilgi sahibiyim, dolarla tl karşılaştırması yapılmak istendiğinde şu şekilde karşılaştırma yapılır genelde, dolar indexi ile tl ve dolar artışı karşılaştırması yapılır! burada vurgulanması gereken şey dolar indexi nedir? ama bu kadar da detaya girmek mümkün olmadığından yani daha geniş bir konu olması sebebiyle , dolar indexinin artışından daha fazla ülke para birimi devüle oluyorsa negatif ayrışma olur. işte yaşadığımız durum şu an itibariyle aynen budur. negatif ayrışma ve pozitif ayrışma nedir ? bunlar teknik terimler olduğu için hiç kimseyi bunaltmak istemem, ama basitçe negatif ayrışma dolar indexiyle dolar tl kuru arasındaki ters orantıdır. sanırım bu konu daha ileri seviye olabilir ama bu kadarını anlatabildim.

kriz denince sadece dolardaki artışın olduğunu sanan vatandaşımız, yanılıyor, keşke yanılmasaydı, uyarmak istediğim nokta 2018 de gerçekten ciddi işçi çıkarımları, ve çok ciddi sosyal patlamalar! maalesef diyerek anlatmak istedim..

türkiye maalesef 10 yıl karanlığa bürünecek, kusura bakmayın açık konuştuğum için, gerçekten durum vahim arkadaşlar, ister inanın ister inanmayın maalesef işte durum bu!

3 ay sonra panda haklıymış diyeceksiniz ama bana yararı yok , benden demesi...

yorgun toplum

bilmem siz kendinizi nasıl hissediyorsunuz ama ben aynen öyle, aynen öyle dediğim yorgun, ama beni yıldırdığı için değil, sadece sizinle paylaşmak istediğim için, herkes yorgun, toplum yorgun, çok acı söyleyeceğim, son 15 yılda ağzına sıçtılar, ağzına sıçmakla bırakmadılar, her şeyin içine tecavüz ettiler, sonra daha da hayatımıza müdahale ettiler, sonrasında , daha kötüsü, eğer ki hiyle ile gelirlerse, ysk başkanını arayıp bizim için ayarla demesi yeter, başka bir şeye ihtiyacı yok, çünkü o bir ilah, diyelim öyle oldu, sonrası, türkiye islam cumhuriyeti, masum 10 , 12 yaşındaki çocuklar, ne olduğunu anlamadan , türban giydirildiğinde , ne olacak, o zaman merak ediyorum, ne olacak, diyorum ya , merak ediyorum diye, ama bilincindeyim, onun için, ondan sonra sosyal patlamalar başlayacak, herkes içindekilerini kusacak, sonra tekrar kusacak, sonra yine kusacak, hep kusacak, artık kusacak yerimiz kalmayacak, her yeri bok götürecek!

hindistan'ın gay prensinin lgbt'liler için saray yaptırması

insanlık adına önemli bir davranıştır, insanlığın gerçek anlamda insan olma, sadece fiziken değil zihin olarak da insan olma gereğinin hakkıdır. insanlara o hakkın verilmesidir.

frederic chopin

polonyalı piyanist, döneme damgasını vurmuş, şu an çok bilinmese de, hiç dinlenmese de, şu andan itibaren dinlenmeye başlanılacaktır, iki saatlik bir eser, aslında dinleyebildiğin kadardır, zaman sınırlaması olamaz, işte o güzel piyano, tabi ki piyano severseniz, işte o usta dokunuşlar...

polisin üzerinizi araması

başımdan geçen bir olay, polis benden kimlik istedi ilk önce, bende ilk başta hiç bir şekilde tepki vermedim öylece polise baktım, sonra polis kimliğini gösterdi en sonunda, ben de polisin bu nezaketinden dolayı kimliğimi çıkardım ve biraz sonra üzerimi aramaya başladılar, normal bir arama değildi! sonra aramaya devam ettiler, normalde rutin bir kontrolde bu kadar da taciz edilmez ki bir vatandaş, resmen taciz ettiler, bir penisime dokunmadığı kaldı polisin! belki de eşcinseldi, bilemeyiz.. ne olursa olsun bu olay benim beynime kazındı ve bunun gibi bir çok olay gerçekleşmekte, herkesin özeline dokunulmakta ve tecavüz edilmekte, bunu kim yapıyor? sormak isterim kim yapıyor, bu bize niye yapılıyor öğrenmek isterim? devlet vatandaşlarına neden bu şekilde davranıyor? ben o zaman neden vergi ödüyorum, beni iki polis arasın ve beni taciz etsin diye mi vergi ödüyorum? yıl 2019 olduğunda bu olaylar daha da derinleşecek, her şey şekillenecek, hiç kimsenin önemsemediği demokrasi ve özgürlükler yavaş yavaş sona erecek, iyice sokulacaklar tecavüz edecekler, bitecek eninde sonunda tabi ki bitecek!

2018 ekonomik krizi

hiç inanmayacağım bir olay olmasını isterdim, hatta öyleydi belki, fakat artık inanmak istemesem de herkes gibi çok acı bir gerçek olduğunu söylemek isterim.bunu anlamak için ekonomist olmaya gerek yok tabi, ben de ekonomist değilim yine de bazı veriler üzerinde yorum yaparak belki durumun ciddiyetini anlatabilirim diye bu sayfada bir yer işgal ediyorum, dolardan başlanır hep dolar yukarı dolar aşağı nedir yani bizi nasıl etkiler, çok etkiler hatırlayalım 2000 öncesini nasıldı hatta 2001 krizini hatırlayalım nasıl oldu? siyasi malzemeler bahane onlar sadece araç, yani krizin başlangıcı doların verdiği sinyaller ama etkisi siyasi, ben de az çok takip eden biri olarak ekonomistler kadar olmasa da bilgi sahibiyim, dolarla tl karşılaştırması yapılmak istendiğinde şu şekilde karşılaştırma yapılır genelde, dolar indexi ile tl ve dolar artışı karşılaştırması yapılır! burada vurgulanması gereken şey dolar indexi nedir? ama bu kadar da detaya girmek mümkün olmadığından yani daha geniş bir konu olması sebebiyle , dolar indexinin artışından daha fazla ülke para birimi devüle oluyorsa negatif ayrışma olur. işte yaşadığımız durum şu an itibariyle aynen budur. negatif ayrışma ve pozitif ayrışma nedir ? bunlar teknik terimler olduğu için hiç kimseyi bunaltmak istemem, ama basitçe negatif ayrışma dolar indexiyle dolar tl kuru arasındaki ters orantıdır. sanırım bu konu daha ileri seviye olabilir ama bu kadarını anlatabildim.

kriz denince sadece dolardaki artışın olduğunu sanan vatandaşımız, yanılıyor, keşke yanılmasaydı, uyarmak istediğim nokta 2018 de gerçekten ciddi işçi çıkarımları, ve çok ciddi sosyal patlamalar! maalesef diyerek anlatmak istedim..

türkiye maalesef 10 yıl karanlığa bürünecek, kusura bakmayın açık konuştuğum için, gerçekten durum vahim arkadaşlar, ister inanın ister inanmayın maalesef işte durum bu!

3 ay sonra panda haklıymış diyeceksiniz ama bana yararı yok , benden demesi...

kıyamet

kıyamet kavramı arapça kökenli olup, kıyam ve et sözcüklerinin birleşiminden oluşur.bunun anlamı kıyam+et=ayağa kalk anlamına gelmektedir.aslında bir nevi diriliş demek.yeniden dirilmek, varolmak anlamına gelmektedir.kıyamet koptuğu an tüm insanoğlunun dirilmesi bu kavramı çağrıştırır.kıyamet ,diriliş ve yeniden var olma anlamını ihtiva ettiğinden dolayı bir yok oluş değildir.bilindiği üzere kıyamet dünyanın sonudur ,ancak yineleme felsefesinin var olduğu bu kavram dünyadaki pek çok değişimin bir yenilemeyi getirdiğini unutulmamalı.felaketler , olağanüstü olaylar, ve benzeri bunları çağrıştırır.bu olayların doğanın kendini yenilemesiyle ilgili olduğunu ve kıyametin gizemliliğinin devam ettiğini bilmekte fayda var.ne olursa olsun sonu bekleyen bir yapıda olduğumuzu kabullenmekteyiz.kıyamet denince yok oluş gibi gelir kulağa.gerçek anlamıyla düşünmeyi tercih etmeden ,kabulettiğimiz değerlerimizle anlarız herşeyi.kıyamet nedir diye dediklerinde gerçek anlamı ayağa kalk , mecazi anlamda diriliş, genelde anladığımız yok oluştur..

10 kasım 1938

büyük önder ulu atatürkün vefatı, zekasının üstünlüğü tartışalamaz, öyle şeyler yapmış ki hiç kimse bu gün o zamanın imkanlarıyla yapılabilecekleri çözemez.keşke ömrü biraz daha yetseydi de şimdi çok daha farklı olabilirdi.saygıyla anıyoruz atam..

idealist olmak

bir hedef doğrultusunda azimle ilerleyerek farklı olanı ortaya çıkarma çabasıdır.düşünsel bir davranış olma sebebi ulaşılması ve anlaşılması güç bir niteliğe sahip olmasından gelir.aynı zamanda ayrılmaz bir parçadır idealiniz, beraber yaşarsınız problemleri.her an her yerde o vardır çünkü onun için varsınızdır, o da sizin için!bir başkadır idealist olmak herşeyi unutmak , gelişi güzel yaşamak , çevreden ve herşeyden uzaklaşmak.idealist olmak kendine güvenmek, her türlü problemin üzerine korkusuzca yaklaşmaktır.

iq'nun düşük olduğunu gösteren detaylar

iq'nun düşük olduğunu gösteren detaylar

grup sekste rüya kadro

çok şık ve çok marjinal, daha fazla söylenecek bir söz olamaz, bir imza niteliğinde, biraz nefes almak istiyorum diyenleri duyar gibiyim, işte özgürlük, özgürlüğün kavramı başkasının özgürlüğü kısıtlandığı an orada özgürlük biter, o zaman bunlar kimin özgürlüğünü kısıtlıyor..

sen kaç yaşındasın abi 35 40 sene evvel seni kim tanıyordu

reenkarnasyona farklı bir bir bakış açısı getirmiş olan bir deyimdir..

deyimin orjinali aşağıdaki gibi;

sen kaç yaşındasın abi 35, 40 sene evvel seni kim tanıyordu?

genel yorum;

35 yaşında olduğunu bilip bir kişiye 40 yıl önce kimlerin tanıdığını sormak çok garip gelen bir durum değil mi?

(bkz:m. fatih çıtlak ile huzur vakti)

sen kaç yaşındasın abi 35 40 sene evvel seni kim tanıyordu

mustafa kemal atatürk