panda

Durum: 659 - 9 - 1 - 0 - 15.10.2021 23:31

Puan: 9650 - Sözlük Kezbanı

11 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazılımcı.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 33

kim ne nerse desin aşk için

haklısın üstat, yanılmış olabilirim, amacım doğruyu araştırmak, bu arada araştırırım her şeyi ancak sizden yeni bilgi update oldu. bunun dışında farklı versiyonları dinlemeyi severim..

yeniden hayatmaalesef yaş kısıtlaması nedeniyle, video oynatılamamaktadır, youtube ta oturum açarak izlenebilmektedir!

modern talking

biliyorum hep aynı şeyleri paylaşmaktan bıkmış olabilirsiniz, ama bu benim için bam başka, insan genç olduiğu zaman bam başka, ben de halen genç biriyim,

ayı sözlük itiraf

itiraf ediyorum, ben sözlüğün yazılmcısıyım, itiraf ediyorum, sözlük için her zaman yazılımsal olarak destek vermeye çalıştım. ancak hiç kimseden bir şey beklemedim, beklemem de. bir yolda yürümek için böyle bir yola başvurdum..

kupa ile türk kahvesi içen pasif

kim ne nerse desin aşk için

kim ne nerse desin aşk için

michael buble'den alınma bir eserdir, türkçeye çevirildiğinde bambaşka bir yapıya bürünmüştür.

ajda seslendirmiştir, ama orjinalden farklıdır,

michael bubleorjinali mükemmel, ve çok anlamlıdır.

(bkz:kim ne nerse desin aşk için)

4 ekim 2021 sosyal medyanın çökmesi

neyse ki youtube çalışıyor :)

pandemi sürecinde pcr zorunluluğu

bu arada parantez açmak isterim, hani toplu taşıma araçlarında hes kodu zorunluluğu var ya, münübüsler toplu taşıma aracı değil sanırım. her türlü hastalıklı insan ve düşüncesiz insan olmakta. tüm yapılan uygulamalar çelişki içinde!

pandemi sürecinde pcr zorunluluğu

pcr zorunluluğu tüm il valiliklerine genelge olarak iletilmiş.

sinema, tiyatro gibi toplumsal alanlarda pcr zorunluluğu getirilmektedir. benim anlayamadığım toplu taşıma araçları neden buna dahil değil? dalga mı geçiyorlar? en büyük toplumsal alanlar toplu taşıma araçları. tabi göstermelik olarak sinema tiyatrolarda bu ygulamaya geçiyorlar sonrasında halk çeksin cefasını..

erteleme hastalığı

adalet bakanlığı yeni hayvan hakları yasa tasarısı

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ekonomi 2021

herkes ekonomist olmuş ülkede, e tabi durumlar bu halde iken anormal mi, değil aslında.

artık herkes piyasanın ne olduğunu, hatta vadeli işlem nedir, spot piyasa ile vadeli işlemler arasındaki farkları kavramış durumdadır.

zaten borsa ile doviz ve altın piyasasını çok iyi bilirsiniz. herkes iktisatçı oldu bunların sayesinde, sebebi nasıl yapayım da kayba uğramayayım meselesi aslında.

ekonomi sözcüğü de yunancadan geçmiştir çoğu kavram gibi, "oikia" ve "nomos" kelimilerinin bir araya gelmesidir. "oikia" ev anlamana gelir, "nomos" da kural yönetim anlamına gelmektedir.

"oikia nomos"(ekonomi) ev yönetiminden gelmiştir günümüze. günümüz toplumlarında daha geniş anlama gelmektedir artık, toplumlar geliştikçe ekonomi ev ekonomisinin dışına çıkarak bir devlet hatta global bir ekonomi anlayışı yerleşmiştir.

bugünün dünyasında her toplum ne kadar ayrı bir birey gibi olsa da, aslında tek bir parçanın bir tamamlayıcısıdır.

şu an farklı bir konuya değineceğim, biraz siyasi olabilir belki ama değinmek zorundayım bu yüzden bu soruyu sorma ihtiyacım doğdu.

maaşımızı dolarla mı alıyoruz?

maaşımızı dolarla almasak dahi, ithalatçı bir ülke olduğumuz için döviz her daim bizim için önem arz eder. her şey olmasa dahi çok fazla etken bulunmakta.

örneğin, televizyon üretimi olmakta yerli üretim diye geçmekte, basit bir örnek olması açısından bu örneği vermek istedim. ham madde dışarıdan gelmekte, televizyonu oluşturan her parça dışarıdan gelmekte ve montaj yapılmakta. yurt dışından geldiği için de tabi dövizle gelmekte.

şimdi artık esas meseleye değinmek isterim, maaşımızı dolarla almıyoruz belki de keşke dolarla alabilseydik:)

bir ülkenin yabancı para birimlerine karşı reel değer kaybı devalüasyon olarak adlandırılır teknik bakımdan.

dolar kritik seviye olan 8.50 yi aşmış durumda, gelecek hedefler 9 ve 10 dur.
sonrasında 12 tl

peki neden önemli, yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı, hiç kimse türk milletini aptal yerine koyamaz, "maaşınız dolarla mı alıyorsunuz" sözü ile dalga geçemez.

sonunda ne olur, millet olarak fakirleşiriz, özetle dolar kuru 20 tl olduğunda, amerikalıdan 20 kat daha fakir ve zayıf bir para birimimiz olur..

durma

şebnem ferah konserinin bir videosu,şebnem ferah, bambaşka biri, çok az kaldı onun gibiler..

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

  • /
  • 33

kim ne nerse desin aşk için

michael buble'dan alınma eser değildir. şarkı 1950'li yıllarda yazılmış, yanlış hatırlamıyorsam ilk olarak da dean martin tarafından okunmuştur. ajda pekkan tarafından şarkı 1970'li yıllarda okunmuştur. michael buble da 1970'li yıllarda doğmuştur. tamam michael buble'ı seviyorsunuz ve şarkıyı onunla özdeştiriyorsunuz, bunu anlıyorum ve saygı duyuyorum ama sözlüğe madde girerken küçük bir araştırma zahmetinde de mi bulunmuyorsunuz?

doğal afet

- türkiye'de, "doğal" niteliğini yitirerek "beşeri" veya "ihmali" gibi sıfatların eklenmesini gerektiren.
- önlenebilmesi ve/veya verdiği zararların en düşük düzeyde tutulabilmesi için biraz bilim ve biraz ahlak gerektiren.
- tüm kaynaklarını yandaşlara, müteahhitlere ve makam şatafatına harcayan ülkelerde, yetersiz ve bilinçsiz eylemlerle daha da ölümcül olan.

son söz: sel ve deprem öldürmez; yanlış kurulmuş kentler ve kötü yapılmış binalar öldürür.

pandemi sürecinde pcr zorunluluğu

deveye sormuşlar, "neren eğri?" diye, "nerem düz ki?" diye cevap vermiş.
salgın yönetimimiz de, kent yönetiminde ve devlet yönetiminde sergilenen rezillikler, ahlaksızlıklar, cahillikler ve beceriksizliklerle dolu elbet.
biz henüz güvenli ev yapmayı, adabıyla bir şehir kurmayı bile beceremiyoruz ki devleti, toplumu ve/veya büyük bir salgını yönetebilelim!
kemal kılıçdaroğlu'nun nadir başarılı tespitlerinden biridir malum dönem için söylediği: türkiye yönetilmiyor, savruluyor!

verse sikmez misin

ayı sözlük'ten okuyucuya tavsiyeler

sinirlenmeyin, sakin olun !

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ramazan davulcuları

hayal kurmak

(bkz:maladaptive daydreaming)

ilk duyduğumda hadi ordan buna da mı etiket taktınız demiştim ama sanırım gerçekten de birçok psikiyatrik bozukluğa eşlik eden bir aşırı hayal kurma durumu var. saatlerini hatta bazen günlerini canlı hayaller kurmaya ayırıp gerçek hayatla bağını koparacak seviyeye gelen kişiler de tespit edilmiş literatürde. ama genelde bunların hayal olduğunun farkındalar ve bu durumdan kendileri de rahatsız, şizofrenik bir durum yok yani. bu bağımlılık, yaratıcı bir şeye çevrilebilir mi bilmiyorum tabi. bence kurgusal dünyalar yaratmada başarılı olabilirler ama ordan çıkıp bunu yazıya veya başka bir esere dökecek fiziksel şartları olmuyor sanırım. en azından forumlarda bu durumu yaşayanlar öyle söylüyorlar.

queen

bir sırp filmi

ıgrenc otesi bir film izleyemedim

Toplam entry sayısı: 659

ayı sözlük itiraf

itiraf ediyorum, ben sözlüğün yazılmcısıyım, itiraf ediyorum, sözlük için her zaman yazılımsal olarak destek vermeye çalıştım. ancak hiç kimseden bir şey beklemedim, beklemem de. bir yolda yürümek için böyle bir yola başvurdum..

hindistan'ın gay prensinin lgbt'liler için saray yaptırması

insanlık adına önemli bir davranıştır, insanlığın gerçek anlamda insan olma, sadece fiziken değil zihin olarak da insan olma gereğinin hakkıdır. insanlara o hakkın verilmesidir.

ayı sözlük yazarlarının hobileri

matematik, yazılım, yabancı dil, eğlenmek, müzik, kediler..

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

frederic chopin

polonyalı piyanist, döneme damgasını vurmuş, şu an çok bilinmese de, hiç dinlenmese de, şu andan itibaren dinlenmeye başlanılacaktır, iki saatlik bir eser, aslında dinleyebildiğin kadardır, zaman sınırlaması olamaz, işte o güzel piyano, tabi ki piyano severseniz, işte o usta dokunuşlar...

2018 ekonomik krizi

hiç inanmayacağım bir olay olmasını isterdim, hatta öyleydi belki, fakat artık inanmak istemesem de herkes gibi çok acı bir gerçek olduğunu söylemek isterim.bunu anlamak için ekonomist olmaya gerek yok tabi, ben de ekonomist değilim yine de bazı veriler üzerinde yorum yaparak belki durumun ciddiyetini anlatabilirim diye bu sayfada bir yer işgal ediyorum, dolardan başlanır hep dolar yukarı dolar aşağı nedir yani bizi nasıl etkiler, çok etkiler hatırlayalım 2000 öncesini nasıldı hatta 2001 krizini hatırlayalım nasıl oldu? siyasi malzemeler bahane onlar sadece araç, yani krizin başlangıcı doların verdiği sinyaller ama etkisi siyasi, ben de az çok takip eden biri olarak ekonomistler kadar olmasa da bilgi sahibiyim, dolarla tl karşılaştırması yapılmak istendiğinde şu şekilde karşılaştırma yapılır genelde, dolar indexi ile tl ve dolar artışı karşılaştırması yapılır! burada vurgulanması gereken şey dolar indexi nedir? ama bu kadar da detaya girmek mümkün olmadığından yani daha geniş bir konu olması sebebiyle , dolar indexinin artışından daha fazla ülke para birimi devüle oluyorsa negatif ayrışma olur. işte yaşadığımız durum şu an itibariyle aynen budur. negatif ayrışma ve pozitif ayrışma nedir ? bunlar teknik terimler olduğu için hiç kimseyi bunaltmak istemem, ama basitçe negatif ayrışma dolar indexiyle dolar tl kuru arasındaki ters orantıdır. sanırım bu konu daha ileri seviye olabilir ama bu kadarını anlatabildim.

kriz denince sadece dolardaki artışın olduğunu sanan vatandaşımız, yanılıyor, keşke yanılmasaydı, uyarmak istediğim nokta 2018 de gerçekten ciddi işçi çıkarımları, ve çok ciddi sosyal patlamalar! maalesef diyerek anlatmak istedim..

türkiye maalesef 10 yıl karanlığa bürünecek, kusura bakmayın açık konuştuğum için, gerçekten durum vahim arkadaşlar, ister inanın ister inanmayın maalesef işte durum bu!

3 ay sonra panda haklıymış diyeceksiniz ama bana yararı yok , benden demesi...

kıyamet

kıyamet kavramı arapça kökenli olup, kıyam ve et sözcüklerinin birleşiminden oluşur.bunun anlamı kıyam+et=ayağa kalk anlamına gelmektedir.aslında bir nevi diriliş demek.yeniden dirilmek, varolmak anlamına gelmektedir.kıyamet koptuğu an tüm insanoğlunun dirilmesi bu kavramı çağrıştırır.kıyamet ,diriliş ve yeniden var olma anlamını ihtiva ettiğinden dolayı bir yok oluş değildir.bilindiği üzere kıyamet dünyanın sonudur ,ancak yineleme felsefesinin var olduğu bu kavram dünyadaki pek çok değişimin bir yenilemeyi getirdiğini unutulmamalı.felaketler , olağanüstü olaylar, ve benzeri bunları çağrıştırır.bu olayların doğanın kendini yenilemesiyle ilgili olduğunu ve kıyametin gizemliliğinin devam ettiğini bilmekte fayda var.ne olursa olsun sonu bekleyen bir yapıda olduğumuzu kabullenmekteyiz.kıyamet denince yok oluş gibi gelir kulağa.gerçek anlamıyla düşünmeyi tercih etmeden ,kabulettiğimiz değerlerimizle anlarız herşeyi.kıyamet nedir diye dediklerinde gerçek anlamı ayağa kalk , mecazi anlamda diriliş, genelde anladığımız yok oluştur..

10 kasım 1938

büyük önder ulu atatürkün vefatı, zekasının üstünlüğü tartışalamaz, öyle şeyler yapmış ki hiç kimse bu gün o zamanın imkanlarıyla yapılabilecekleri çözemez.keşke ömrü biraz daha yetseydi de şimdi çok daha farklı olabilirdi.saygıyla anıyoruz atam..

idealist olmak

bir hedef doğrultusunda azimle ilerleyerek farklı olanı ortaya çıkarma çabasıdır.düşünsel bir davranış olma sebebi ulaşılması ve anlaşılması güç bir niteliğe sahip olmasından gelir.aynı zamanda ayrılmaz bir parçadır idealiniz, beraber yaşarsınız problemleri.her an her yerde o vardır çünkü onun için varsınızdır, o da sizin için!bir başkadır idealist olmak herşeyi unutmak , gelişi güzel yaşamak , çevreden ve herşeyden uzaklaşmak.idealist olmak kendine güvenmek, her türlü problemin üzerine korkusuzca yaklaşmaktır.

artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

eğitim sistemimiz yap boz tahtası olmuş; formüllerle , kavgalarlara , diretmelerle geçecek tüm toplumu etkileyen bir yasayla nereye gidiyoruz?zor ve sancılı günler beklemekte , daha hiç bir şeyden haberi olmayan masum çocuklar ne yapsın! geleceğimiz kararırken ,herşey bir bir elimizden kayıp gitmekte.maalesef geri dönüşü olmayan bir yoldayız..

iq'nun düşük olduğunu gösteren detaylar

grup sekste rüya kadro

çok şık ve çok marjinal, daha fazla söylenecek bir söz olamaz, bir imza niteliğinde, biraz nefes almak istiyorum diyenleri duyar gibiyim, işte özgürlük, özgürlüğün kavramı başkasının özgürlüğü kısıtlandığı an orada özgürlük biter, o zaman bunlar kimin özgürlüğünü kısıtlıyor..

sen kaç yaşındasın abi 35 40 sene evvel seni kim tanıyordu

reenkarnasyona farklı bir bir bakış açısı getirmiş olan bir deyimdir..

deyimin orjinali aşağıdaki gibi;

sen kaç yaşındasın abi 35, 40 sene evvel seni kim tanıyordu?

genel yorum;

35 yaşında olduğunu bilip bir kişiye 40 yıl önce kimlerin tanıdığını sormak çok garip gelen bir durum değil mi?

(bkz:m. fatih çıtlak ile huzur vakti)

sen kaç yaşındasın abi 35 40 sene evvel seni kim tanıyordu

türkiye'deki meslekler

ama en çok sağlık çalışanları, bizler için hayatlarını veriyorlar.. tabi ki anlamak zordur, sağlık çalışanı ne yaşar, aslında cehennemi yaşar, tabiri ile.