panda

Durum: 648 - 0 - 0 - 0 - 06.06.2021 00:02

Puan: 9404 - Sözlük Kezbanı

11 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazılımcı.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 33

erteleme hastalığı

adalet bakanlığı yeni hayvan hakları yasa tasarısı

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ekonomi 2021

herkes ekonomist olmuş ülkede, e tabi durumlar bu halde iken anormal mi, değil aslında.

artık herkes piyasanın ne olduğunu, hatta vadeli işlem nedir, spot piyasa ile vadeli işlemler arasındaki farkları kavramış durumdadır.

zaten borsa ile doviz ve altın piyasasını çok iyi bilirsiniz. herkes iktisatçı oldu bunların sayesinde, sebebi nasıl yapayım da kayba uğramayayım meselesi aslında.

ekonomi sözcüğü de yunancadan geçmiştir çoğu kavram gibi, "oikia" ve "nomos" kelimilerinin bir araya gelmesidir. "oikia" ev anlamana gelir, "nomos" da kural yönetim anlamına gelmektedir.

"oikia nomos"(ekonomi) ev yönetiminden gelmiştir günümüze. günümüz toplumlarında daha geniş anlama gelmektedir artık, toplumlar geliştikçe ekonomi ev ekonomisinin dışına çıkarak bir devlet hatta global bir ekonomi anlayışı yerleşmiştir.

bugünün dünyasında her toplum ne kadar ayrı bir birey gibi olsa da, aslında tek bir parçanın bir tamamlayıcısıdır.

şu an farklı bir konuya değineceğim, biraz siyasi olabilir belki ama değinmek zorundayım bu yüzden bu soruyu sorma ihtiyacım doğdu.

maaşımızı dolarla mı alıyoruz?

maaşımızı dolarla almasak dahi, ithalatçı bir ülke olduğumuz için döviz her daim bizim için önem arz eder. her şey olmasa dahi çok fazla etken bulunmakta.

örneğin, televizyon üretimi olmakta yerli üretim diye geçmekte, basit bir örnek olması açısından bu örneği vermek istedim. ham madde dışarıdan gelmekte, televizyonu oluşturan her parça dışarıdan gelmekte ve montaj yapılmakta. yurt dışından geldiği için de tabi dövizle gelmekte.

şimdi artık esas meseleye değinmek isterim, maaşımızı dolarla almıyoruz belki de keşke dolarla alabilseydik:)

bir ülkenin yabancı para birimlerine karşı reel değer kaybı devalüasyon olarak adlandırılır teknik bakımdan.

dolar kritik seviye olan 8.50 yi aşmış durumda, gelecek hedefler 9 ve 10 dur.
sonrasında 12 tl

peki neden önemli, yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı, hiç kimse türk milletini aptal yerine koyamaz, "maaşınız dolarla mı alıyorsunuz" sözü ile dalga geçemez.

sonunda ne olur, millet olarak fakirleşiriz, özetle dolar kuru 20 tl olduğunda, amerikalıdan 20 kat daha fakir ve zayıf bir para birimimiz olur..

durma

şebnem ferah konserinin bir videosu,şebnem ferah, bambaşka biri, çok az kaldı onun gibiler..

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ekonomi 2021

ekonomil 2021, ne olacak, daha ne olabilir ki diye sorular geldiğini duymaktayım, küçük esnaf kapatmış, bazıları direniyor..

işsizlik hat safhada, gençler iş aramakta, ancak halen işsizlik diye bir sorun yok denmekte..

döviz her zamanki gibi, yukarı yönlü devam etmekte, şu anki seviyeler artık tamam bitti deniyorsa yanılır herkes, bunun bir çok sebebi var, iç ve dış borçlar başta olmak üzere, zaten diğer olaylardan bahsetmek dahi istemem, dolar 15 tl yi gördüğünde daha ne kadar felaket gelebilir ki bu ülkeye..

turizmi kazanmak istiyorlar, tam kapanma yapılmakta bu yüzden, ancak turizm de gelmediğinde ne olacak diye sormak gerekir..

her şey ekonomiye endeksli, fakat unutulan bazı şeyler olmalı, ekonomi elden giderken başka şeyler de maalesef elden gitmekte, bunun bahanesi de hemen hazır korona..

olmadı mı olmuyor bazen, ama olursa ne olur diye düşünmek gerekir, hep beraber atlatılacağı söylenmekte bu salgının, ama somut bir şey sunulmamakta..

son olarak dolar 15 tl olduğunda, maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz sorusu geliyor insanın aklına..

daha ne kadar dayanabilir bu millet, daha ne olabilir ki, başına gelebilecek şeyler zaten oldu, nedir çekindiğimiz bu kadar, nedir korktuğumuz bu kadar, alışık olmadığımız bir durumdayız demek ki..

sarı saçlım

1 mayıs 2021

telefonunuza gelen son mesaj

işçinin, emekçinin, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin bayramı 1 mayıs emek ve dayanışma günü kutlu olsun.

modern talking

queen

eşcinseller için huzur evi

olması ne güzel olurdu bu ülkede, ama sadece biraz cesaret..

en kötü ihtimalle türkiye'deyim

güzel başlık, güzel yakalanmış, ancak bence burada da cesaret gerekir..

tam kapanmada alkol satışının yasaklanması

o olay o kadar kolay değil diye yazıyorum, ama cesaret ister her konuda bu tarz olaylarda, cesaretiniz var mı..

29 nisan 2021 tam kapanma kararı

tam kapanma hikaye, çünkü halen havai fişek fırlatılıyorsa bu saatlerde, demek ki tam kapanma olmamıştır..

ramazan davulcuları

bu günlerde kovid almış başını gitmiş, bir çok önlem alınmış, fakat 19:00 - 05:00 arası sokağa çıkma yasağı ramazan davulcularını etkilememekte nedense, nedense kovid ramazan davulcularına uğramıyor,

ancak asıl mesele o değil, yıl kaç olmuş, halen uyanmak için ramazan davulcusuna muhtaç mı bu millet, o da değil, ramazan davulcusu her geçtiği anda araba alarmları dahi çalmakta, belki bir evde hasta var, veya başka bir önemli durum var, bu ne terbiyesizlik, anlam vermekte güçlük çekmekteyim,

son olarak kovid hastalığı ramazan davulcularına uğramıyorsa demek ki bir çözümü var, o çözümü verseler de bari, millet kurtulsun
  • /
  • 33

verse sikmez misin

ayı sözlük'ten okuyucuya tavsiyeler

sinirlenmeyin, sakin olun !

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ramazan davulcuları

hayal kurmak

(bkz:maladaptive daydreaming)

ilk duyduğumda hadi ordan buna da mı etiket taktınız demiştim ama sanırım gerçekten de birçok psikiyatrik bozukluğa eşlik eden bir aşırı hayal kurma durumu var. saatlerini hatta bazen günlerini canlı hayaller kurmaya ayırıp gerçek hayatla bağını koparacak seviyeye gelen kişiler de tespit edilmiş literatürde. ama genelde bunların hayal olduğunun farkındalar ve bu durumdan kendileri de rahatsız, şizofrenik bir durum yok yani. bu bağımlılık, yaratıcı bir şeye çevrilebilir mi bilmiyorum tabi. bence kurgusal dünyalar yaratmada başarılı olabilirler ama ordan çıkıp bunu yazıya veya başka bir esere dökecek fiziksel şartları olmuyor sanırım. en azından forumlarda bu durumu yaşayanlar öyle söylüyorlar.

queen

bir sırp filmi

ıgrenc otesi bir film izleyemedim

içime boşal diye inleyen pasif

ulaştırma bakanının görevden alınması

sebebi nedir ne değildir bunu zamanla ihaleler gösterecek gibi duruyor.
(bkz:kanal istanbul için ihale açılışı)

bugün allah için ne yaptın

gereksiz bulduğum bir soru...
allah (varsa) kendisi için bir şey mi yapılması gerekir? ayrıca bu yapılacak şeyden kime ne?

Toplam entry sayısı: 648

hindistan'ın gay prensinin lgbt'liler için saray yaptırması

insanlık adına önemli bir davranıştır, insanlığın gerçek anlamda insan olma, sadece fiziken değil zihin olarak da insan olma gereğinin hakkıdır. insanlara o hakkın verilmesidir.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının hobileri

matematik, yazılım, yabancı dil, eğlenmek, müzik, kediler..

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

frederic chopin

polonyalı piyanist, döneme damgasını vurmuş, şu an çok bilinmese de, hiç dinlenmese de, şu andan itibaren dinlenmeye başlanılacaktır, iki saatlik bir eser, aslında dinleyebildiğin kadardır, zaman sınırlaması olamaz, işte o güzel piyano, tabi ki piyano severseniz, işte o usta dokunuşlar...

2018 ekonomik krizi

hiç inanmayacağım bir olay olmasını isterdim, hatta öyleydi belki, fakat artık inanmak istemesem de herkes gibi çok acı bir gerçek olduğunu söylemek isterim.bunu anlamak için ekonomist olmaya gerek yok tabi, ben de ekonomist değilim yine de bazı veriler üzerinde yorum yaparak belki durumun ciddiyetini anlatabilirim diye bu sayfada bir yer işgal ediyorum, dolardan başlanır hep dolar yukarı dolar aşağı nedir yani bizi nasıl etkiler, çok etkiler hatırlayalım 2000 öncesini nasıldı hatta 2001 krizini hatırlayalım nasıl oldu? siyasi malzemeler bahane onlar sadece araç, yani krizin başlangıcı doların verdiği sinyaller ama etkisi siyasi, ben de az çok takip eden biri olarak ekonomistler kadar olmasa da bilgi sahibiyim, dolarla tl karşılaştırması yapılmak istendiğinde şu şekilde karşılaştırma yapılır genelde, dolar indexi ile tl ve dolar artışı karşılaştırması yapılır! burada vurgulanması gereken şey dolar indexi nedir? ama bu kadar da detaya girmek mümkün olmadığından yani daha geniş bir konu olması sebebiyle , dolar indexinin artışından daha fazla ülke para birimi devüle oluyorsa negatif ayrışma olur. işte yaşadığımız durum şu an itibariyle aynen budur. negatif ayrışma ve pozitif ayrışma nedir ? bunlar teknik terimler olduğu için hiç kimseyi bunaltmak istemem, ama basitçe negatif ayrışma dolar indexiyle dolar tl kuru arasındaki ters orantıdır. sanırım bu konu daha ileri seviye olabilir ama bu kadarını anlatabildim.

kriz denince sadece dolardaki artışın olduğunu sanan vatandaşımız, yanılıyor, keşke yanılmasaydı, uyarmak istediğim nokta 2018 de gerçekten ciddi işçi çıkarımları, ve çok ciddi sosyal patlamalar! maalesef diyerek anlatmak istedim..

türkiye maalesef 10 yıl karanlığa bürünecek, kusura bakmayın açık konuştuğum için, gerçekten durum vahim arkadaşlar, ister inanın ister inanmayın maalesef işte durum bu!

3 ay sonra panda haklıymış diyeceksiniz ama bana yararı yok , benden demesi...

kıyamet

kıyamet kavramı arapça kökenli olup, kıyam ve et sözcüklerinin birleşiminden oluşur.bunun anlamı kıyam+et=ayağa kalk anlamına gelmektedir.aslında bir nevi diriliş demek.yeniden dirilmek, varolmak anlamına gelmektedir.kıyamet koptuğu an tüm insanoğlunun dirilmesi bu kavramı çağrıştırır.kıyamet ,diriliş ve yeniden var olma anlamını ihtiva ettiğinden dolayı bir yok oluş değildir.bilindiği üzere kıyamet dünyanın sonudur ,ancak yineleme felsefesinin var olduğu bu kavram dünyadaki pek çok değişimin bir yenilemeyi getirdiğini unutulmamalı.felaketler , olağanüstü olaylar, ve benzeri bunları çağrıştırır.bu olayların doğanın kendini yenilemesiyle ilgili olduğunu ve kıyametin gizemliliğinin devam ettiğini bilmekte fayda var.ne olursa olsun sonu bekleyen bir yapıda olduğumuzu kabullenmekteyiz.kıyamet denince yok oluş gibi gelir kulağa.gerçek anlamıyla düşünmeyi tercih etmeden ,kabulettiğimiz değerlerimizle anlarız herşeyi.kıyamet nedir diye dediklerinde gerçek anlamı ayağa kalk , mecazi anlamda diriliş, genelde anladığımız yok oluştur..

10 kasım 1938

büyük önder ulu atatürkün vefatı, zekasının üstünlüğü tartışalamaz, öyle şeyler yapmış ki hiç kimse bu gün o zamanın imkanlarıyla yapılabilecekleri çözemez.keşke ömrü biraz daha yetseydi de şimdi çok daha farklı olabilirdi.saygıyla anıyoruz atam..

idealist olmak

bir hedef doğrultusunda azimle ilerleyerek farklı olanı ortaya çıkarma çabasıdır.düşünsel bir davranış olma sebebi ulaşılması ve anlaşılması güç bir niteliğe sahip olmasından gelir.aynı zamanda ayrılmaz bir parçadır idealiniz, beraber yaşarsınız problemleri.her an her yerde o vardır çünkü onun için varsınızdır, o da sizin için!bir başkadır idealist olmak herşeyi unutmak , gelişi güzel yaşamak , çevreden ve herşeyden uzaklaşmak.idealist olmak kendine güvenmek, her türlü problemin üzerine korkusuzca yaklaşmaktır.

artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

eğitim sistemimiz yap boz tahtası olmuş; formüllerle , kavgalarlara , diretmelerle geçecek tüm toplumu etkileyen bir yasayla nereye gidiyoruz?zor ve sancılı günler beklemekte , daha hiç bir şeyden haberi olmayan masum çocuklar ne yapsın! geleceğimiz kararırken ,herşey bir bir elimizden kayıp gitmekte.maalesef geri dönüşü olmayan bir yoldayız..

iq'nun düşük olduğunu gösteren detaylar

grup sekste rüya kadro

çok şık ve çok marjinal, daha fazla söylenecek bir söz olamaz, bir imza niteliğinde, biraz nefes almak istiyorum diyenleri duyar gibiyim, işte özgürlük, özgürlüğün kavramı başkasının özgürlüğü kısıtlandığı an orada özgürlük biter, o zaman bunlar kimin özgürlüğünü kısıtlıyor..

sen kaç yaşındasın abi 35 40 sene evvel seni kim tanıyordu

reenkarnasyona farklı bir bir bakış açısı getirmiş olan bir deyimdir..

deyimin orjinali aşağıdaki gibi;

sen kaç yaşındasın abi 35, 40 sene evvel seni kim tanıyordu?

genel yorum;

35 yaşında olduğunu bilip bir kişiye 40 yıl önce kimlerin tanıdığını sormak çok garip gelen bir durum değil mi?

(bkz:m. fatih çıtlak ile huzur vakti)

sen kaç yaşındasın abi 35 40 sene evvel seni kim tanıyordu

türkiye'deki meslekler

ama en çok sağlık çalışanları, bizler için hayatlarını veriyorlar.. tabi ki anlamak zordur, sağlık çalışanı ne yaşar, aslında cehennemi yaşar, tabiri ile.