panda

Durum: 581 - 18 - 3 - 0 - 28.03.2020 02:36

Puan: 8382 - Sözlük Kezbanı

9 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazılımcı.

deneme
  • /
  • 30

ulaştırma bakanının görevden alınması

zamanı manidar bir olaydır..

ulaştırma bakanının görevden alınması

corona virüsten korunma yöntemleri

durum o kadar ciddi ki, ciddiyetin farkına varabilmek için herkes akşamları yapılan ve yapılacak olan açıklamaları beklemekte ama nafile, bugün olan şeyler o kadar her şeyi açığa çıkartmakta ki, kendimizi izole etmek dahi ilerleyen zamanlarda yetmeyebilir, bazı şeyler konuşulamıyor, açık açık söylenemiyor, bundan dolayı halk ağzı ile ifade etmeye çalışacağım,

kendi mahallemden örnek vermek gerekirse, gençler bir araya gelmiş, aynı odada bulunmuş ve aynı havayı teneffüs etmiş, sonrasında vedalaşırlar, vedalaşan ve evine giden gençler öksürerek ilerlemekte (parantez çekmek isterim bir öksürük bazen hiç de o kadar basit olmayabilir, çevreye baktığımda 10 kişiden 9'u öksürmekte), evine gitmekte olan gençler eve vardığında ev halkına da bulaştırabilirler,

diyeceksiniz belki tamam ne yapalım evimize kapanıp ölelim mi diye, asıl sorulması gereken soru, evimizde kalmazsak eğer, her birimizin potansiyel virüs taşıyıcısı olarak düşünmedikçe, anne ve babalarımızı kaybetmek ister miyiz?

gözlemlediğim üç tip davranış var, bunlardan birincisi hiç önemsemeyen grupta olanlar, ikinci grup önemseyip de işi dalgaya alanlar ve hayatına eğlence katmak isteyenler, üçüncü grup gerçekten önemseyip fakat evine ekmek götürmek gerçeğinden dolayı, hiç bir şekilde elinden bir şey gelmeyenler

durum vahim ama ben bir şey söyleyemem, bilirsiniz ne kadar çok konuşursanız o kadar kabahatli olursunuz, hissiyatınıza güvenin, bu yüzden herkesin kendi ohalini gerçekleştirmek, herkese tavsiye edilmiş bir önlemdir,

aslında o kadar çok bilgi kirliliği var ki, fakat bu bilgi kirliliğinde doğru haberleri dahi alamıyoruz, söylemek istediğim o kadar çok şey var ki ama söyleyemiyorum,

herkes çok hisli, anlamış olduğunuzu düşünmekteyim...

influenza

1918 yıllarında çıkmış olan bir virüs tipidir, ispanyol gribi olarak da bilinir, çoğu kimseler de domuz gribi demektedir, ama karıştırılmamalı, influenza tarihe bir pandemi virüs vakası olarak ortaya çıkmıştır. ispanyada 1918 yılında çıkmış olan vaka 50 milyon insan ölümüne neden olan vakadır. o yıllarda bu kadar vaka olası normal sayılabilir, tıp olarak o kadar da ileri değildi dünya. fakat bu güne geldiğimizde, bir virüsle daha tanışmaktayız, henüz tanışmadık diyebilirim, ama yakın zamanda tanışacağız, dünya sağlık örgütü de bu virüsü yine pandemi olarak yayınladı.

kime ne kime ne

sözlük yazarlarının şu an düşündükleri

dengeler oynamakta ve dengeler yerine oturana kadar dünya rahatsız olmakta, bu süreç uzun ve zor bir süreç dünya açısından, bakalım güçlü kavramı nedir denilen olaydır..

coronavirus canlı izle

bizzat izledim, canlı bağlantılarla izlenimler aktarılmakta, bir de şahit olduğum bir özellik izlerken bir kişi daha hayatını kaybetmişti işte o zaman total deaths yazan yer kırmızı oldu ve bir arttı..

coronavirus canlı izle

atacağım linkte zaman zaman canlı bağlantılarla konferanslar olmakta, aynı zamanda borsa gibi canlı olarak tüm verileri getirmektedir

george michael

dua

hayatınızda ne var bilemem, fakat şu an öyle bir çapraşık bir olayın içindeyiz ki, hiç kimsenin suçu değil bu, suçlu olanlar bir gün elbet hesap verecek, ama hiç kimsenin suçu değil bu, bu sizi kurtarmaz biliyorum, farkındayım, ama yine de sizinle hayatı kazanmak için bir şeyler yapmak gerektiğine inanmaktayım, yıllardır uyutulduk, yani hep uyutulduk, ama bundan sonrasında hep beraberiz, benim de yapabileceğim şeyler olursa bundan sonrasında herp beraber yürürüz diye düşünmekteyim..

oh olsun

rengin

kemal sunal filmleri

ayı sözlük itiraf

ben neleri neleri açıldım bir bilseniz, muazzam bir şey, diyelim ki ileride yönetimde ileride başka kademelerde yer alırsam, ne olur sizce, buradan açılımlarla hayat o şekilde mi devam eder, yoksa daha da ileriye mi gider?

artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

illa ki dehşet verici olaylar olması gerekir ki bu soruyu sormak için, ama maalesef ki buna zaman yok, yine de ben elimden geldiğim kadar hiç bıkmadan anlatmak isterim, evet artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, nedenleri çok fazla, zaten daha öncesinde de açıklamaya çalıştım, sanırım bir şey olmadığı zaman insanlar olduğunda daha fazla reaksiyon veriyor, durum bu şekilde olan olaydır.

bugün allah için ne yaptın

kediler daha da tapılası varlıklar, onlar bam başka, allah nedir sorusunu sordunuz mu? bir ara sormak gerekir eğer ki inanıyorsanız, sorduğunuzda acaba bulduğunuz cevaplarda kendinizi bulabilecek misiniz? o gün ne alemde olacaksınız?

bugün allah için ne yaptın

allah nedir diye sordun mu? bunu sora bildiysen eğer, allahı araştırmak için bir adım yol atmış olduğunun bir olayıdır. varlık felsefesi üzerine bir adım atmış olmaktır. acaba ihtiyaç sahipleri için ne yaptın sorusu bir şey ifade eder mi?

artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

dünya değişiyor, insanlar değişiyor, evet artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

neden mi? bazı güçler böyle ön görür, ama sonrasında hesap ettiği gibi her şeyin yolunda gitmediğinin farkına varırlar, bütün olanlar insanlık açısından içler acısıdır, corona virüsü sarmış bir andan, ama sadece bu da değil, artık bilinçlenme arttığından dolayı gelişmiş yapılar bundan da rahatsız olmakta, özetle dünya bir yenilenme içerisinde, hem siyasi hem de doğal afet yönünden, sismik araştırmalar gereği, deprem bir gerçekten öte yaşam olarak dikkate alınması gereken bir şey, bir başka olay da bir mini buzul çağı olması her ne kadar dile getirilmese de, bir de yanı başımızda olan savaş, bu savaş ileride tarih kitaplarına 3. dünya savaşı geçecek olaydır, evet artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak!

29 şubat 2020 depremi

umarım gerçekleşmez dediğim depremdir, hiç bir şekilde gerçekleşmesi istenmeyen olaydır, fakat depremlerden ders alınmış olsaydı ve sonrasında binalar buna göre inşa edilebilseydi, zaten bu gün depremden korkmazdık, şunun bilincinde olmak gerekir bence, deprem öldürmez bina öldürür!

aşkın e hali

feridun düzağaç, bu kadar güzel olamaz, her şey güzeldir, ama bu hayat sizin seçiminiz, sizce nasıl güzel mi?
  • /
  • 30

ulaştırma bakanının görevden alınması

sebebi nedir ne değildir bunu zamanla ihaleler gösterecek gibi duruyor.
(bkz:kanal istanbul için ihale açılışı)

bugün allah için ne yaptın

gereksiz bulduğum bir soru...
allah (varsa) kendisi için bir şey mi yapılması gerekir? ayrıca bu yapılacak şeyden kime ne?

fırat söyle

kendisine attığım mesajda: "medya'da kamuoyu oluşturmayı deneyin ve savcılığa başvuru yapın" demekten fazlasını yapmayan sözde lgbt hakları avukatı. *

sanki ben bilmiyorum savcılığa başvuru yapmayı. spod, lambda, kaos... hikaye bunlar.

ayrıca bu sözlükte bi tane göt yalayıcısı vardır.

iq'nun düşük olduğunu gösteren detaylar

"kadın dediğin yemek pişiricek, çocuğuna bakacak o kadaaar!" *

gay ilişkilerdeki meslek ve işin önemi

eskiden yazışmalarda mesleğimi yazdığımda ya derin bir sessizlik sonra "iyiymiş" cevabını alıyordum ya da karşımdaki bir daha yazmıyordu. en olmadı başında bir iş varsa danışmak istiyordu. ben de bu yüzden manav ya da tekelciyim diyordum bu meslekleri baya seven var sanırım.

reel ilişkilerime gelince; işi olsun tamamdır ne iş yaptığı mühim değil dersem yalan olur dürüst olucam güzel bir meslek kesinlikle cezbedici oluyor.

pembe hayat

lgbti bireylerine hukuki ve psikolojik açıdan destek sağlamaya çalışan dernek. ben kendileriyle irtibata geçmiştim ve gerçekten ilgilenmişlerdi. sağ olsunlar.

öykü özen

dosttur. ben onun erkek halini bilirim :) ilk tanıstıgımız dönemlerde henüz tıfıl bir üniversite ögrencisiydi. aradan 20 yıldan fazla bir zaman geçmiş.

öykü özen

dünya güzeli trans kadın. kendisiyle 25 yıla yaklaşan kadim bir dostluğumuz var. sanılanın aksine bursalı değil, yalovalıdır. türkiyedeki lgbti düşmanlarına karşı verdiği mücadelesi uzun yıllar sürdü. yıllarca cezaevinde yattı. en son üç bin yıl hapis cezası istemiyle açılan davada 35 yıl ceza alınca yurt dışına çıktı. şu an tayland'da yaşıyor.

yalnızlık

gündüzler sizin olsun, geceler benim.
güneş sizin, ay benim.
siz açık gökyüzünü alın, ben yağmur taşıyan kara bulutları.
sahte kalabalıklar sizin olsun, bana bu gecelerin sessizliği yeter. (alıntı)

her yıl 100 bin istanbulluya iş bulacağız

istanbul büyük şehir belediye başkanı binali yıldırım'ın yeni vaadi.

Toplam entry sayısı: 581

üçgen biçiminde birbirimize takıcaz

dark bear

dark bear olmasaydı sözlük olmazdı. şu an bu özgür ortamda yazıyor olmazdık, gerçekten mükemmel bir insan, fakat halen biz insan olamamışız ki, şu an ki duruma cesaret edelim, biz insan olamamışız ki , her şeyi yakıp kavuralım.

hindistan'ın gay prensinin lgbt'liler için saray yaptırması

insanlık adına önemli bir davranıştır, insanlığın gerçek anlamda insan olma, sadece fiziken değil zihin olarak da insan olma gereğinin hakkıdır. insanlara o hakkın verilmesidir.

polisin üzerinizi araması

başımdan geçen bir olay, polis benden kimlik istedi ilk önce, bende ilk başta hiç bir şekilde tepki vermedim öylece polise baktım, sonra polis kimliğini gösterdi en sonunda, ben de polisin bu nezaketinden dolayı kimliğimi çıkardım ve biraz sonra üzerimi aramaya başladılar, normal bir arama değildi! sonra aramaya devam ettiler, normalde rutin bir kontrolde bu kadar da taciz edilmez ki bir vatandaş, resmen taciz ettiler, bir penisime dokunmadığı kaldı polisin! belki de eşcinseldi, bilemeyiz.. ne olursa olsun bu olay benim beynime kazındı ve bunun gibi bir çok olay gerçekleşmekte, herkesin özeline dokunulmakta ve tecavüz edilmekte, bunu kim yapıyor? sormak isterim kim yapıyor, bu bize niye yapılıyor öğrenmek isterim? devlet vatandaşlarına neden bu şekilde davranıyor? ben o zaman neden vergi ödüyorum, beni iki polis arasın ve beni taciz etsin diye mi vergi ödüyorum? yıl 2019 olduğunda bu olaylar daha da derinleşecek, her şey şekillenecek, hiç kimsenin önemsemediği demokrasi ve özgürlükler yavaş yavaş sona erecek, iyice sokulacaklar tecavüz edecekler, bitecek eninde sonunda tabi ki bitecek!

nefret edilen bir ülke

nefret ediyorum böyle bir ülkeden, insanların hayatına müdahale edilmesinden nefret ediyorum, insanların hayatına tecavüz edilmesinden nefret ediyorum, insanların insan olamamasından nefret ediyorum, her gün özgürce evimizden çıkamadığımız için nefret ediyorum, bir gün bizi öldürebileceklerinden dolayı nefret ediyorum...

10 kasım 1938

büyük önder ulu atatürkün vefatı, zekasının üstünlüğü tartışalamaz, öyle şeyler yapmış ki hiç kimse bu gün o zamanın imkanlarıyla yapılabilecekleri çözemez.keşke ömrü biraz daha yetseydi de şimdi çok daha farklı olabilirdi.saygıyla anıyoruz atam..

kıyamet

kıyamet kavramı arapça kökenli olup, kıyam ve et sözcüklerinin birleşiminden oluşur.bunun anlamı kıyam+et=ayağa kalk anlamına gelmektedir.aslında bir nevi diriliş demek.yeniden dirilmek, varolmak anlamına gelmektedir.kıyamet koptuğu an tüm insanoğlunun dirilmesi bu kavramı çağrıştırır.kıyamet ,diriliş ve yeniden var olma anlamını ihtiva ettiğinden dolayı bir yok oluş değildir.bilindiği üzere kıyamet dünyanın sonudur ,ancak yineleme felsefesinin var olduğu bu kavram dünyadaki pek çok değişimin bir yenilemeyi getirdiğini unutulmamalı.felaketler , olağanüstü olaylar, ve benzeri bunları çağrıştırır.bu olayların doğanın kendini yenilemesiyle ilgili olduğunu ve kıyametin gizemliliğinin devam ettiğini bilmekte fayda var.ne olursa olsun sonu bekleyen bir yapıda olduğumuzu kabullenmekteyiz.kıyamet denince yok oluş gibi gelir kulağa.gerçek anlamıyla düşünmeyi tercih etmeden ,kabulettiğimiz değerlerimizle anlarız herşeyi.kıyamet nedir diye dediklerinde gerçek anlamı ayağa kalk , mecazi anlamda diriliş, genelde anladığımız yok oluştur..

2018 ekonomik krizi

hiç inanmayacağım bir olay olmasını isterdim, hatta öyleydi belki, fakat artık inanmak istemesem de herkes gibi çok acı bir gerçek olduğunu söylemek isterim.bunu anlamak için ekonomist olmaya gerek yok tabi, ben de ekonomist değilim yine de bazı veriler üzerinde yorum yaparak belki durumun ciddiyetini anlatabilirim diye bu sayfada bir yer işgal ediyorum, dolardan başlanır hep dolar yukarı dolar aşağı nedir yani bizi nasıl etkiler, çok etkiler hatırlayalım 2000 öncesini nasıldı hatta 2001 krizini hatırlayalım nasıl oldu? siyasi malzemeler bahane onlar sadece araç, yani krizin başlangıcı doların verdiği sinyaller ama etkisi siyasi, ben de az çok takip eden biri olarak ekonomistler kadar olmasa da bilgi sahibiyim, dolarla tl karşılaştırması yapılmak istendiğinde şu şekilde karşılaştırma yapılır genelde, dolar indexi ile tl ve dolar artışı karşılaştırması yapılır! burada vurgulanması gereken şey dolar indexi nedir? ama bu kadar da detaya girmek mümkün olmadığından yani daha geniş bir konu olması sebebiyle , dolar indexinin artışından daha fazla ülke para birimi devüle oluyorsa negatif ayrışma olur. işte yaşadığımız durum şu an itibariyle aynen budur. negatif ayrışma ve pozitif ayrışma nedir ? bunlar teknik terimler olduğu için hiç kimseyi bunaltmak istemem, ama basitçe negatif ayrışma dolar indexiyle dolar tl kuru arasındaki ters orantıdır. sanırım bu konu daha ileri seviye olabilir ama bu kadarını anlatabildim.

kriz denince sadece dolardaki artışın olduğunu sanan vatandaşımız, yanılıyor, keşke yanılmasaydı, uyarmak istediğim nokta 2018 de gerçekten ciddi işçi çıkarımları, ve çok ciddi sosyal patlamalar! maalesef diyerek anlatmak istedim..

türkiye maalesef 10 yıl karanlığa bürünecek, kusura bakmayın açık konuştuğum için, gerçekten durum vahim arkadaşlar, ister inanın ister inanmayın maalesef işte durum bu!

3 ay sonra panda haklıymış diyeceksiniz ama bana yararı yok , benden demesi...

idealist olmak

bir hedef doğrultusunda azimle ilerleyerek farklı olanı ortaya çıkarma çabasıdır.düşünsel bir davranış olma sebebi ulaşılması ve anlaşılması güç bir niteliğe sahip olmasından gelir.aynı zamanda ayrılmaz bir parçadır idealiniz, beraber yaşarsınız problemleri.her an her yerde o vardır çünkü onun için varsınızdır, o da sizin için!bir başkadır idealist olmak herşeyi unutmak , gelişi güzel yaşamak , çevreden ve herşeyden uzaklaşmak.idealist olmak kendine güvenmek, her türlü problemin üzerine korkusuzca yaklaşmaktır.

artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

eğitim sistemimiz yap boz tahtası olmuş; formüllerle , kavgalarlara , diretmelerle geçecek tüm toplumu etkileyen bir yasayla nereye gidiyoruz?zor ve sancılı günler beklemekte , daha hiç bir şeyden haberi olmayan masum çocuklar ne yapsın! geleceğimiz kararırken ,herşey bir bir elimizden kayıp gitmekte.maalesef geri dönüşü olmayan bir yoldayız..

milliyetçi eşcinsel

bir gelişme var diyebildiğim başlık, nihayet özgürce konuşabiliyoruz, yoksa milliyetçiler patlarlardı, ama bir de yanlış anlaşılan bir konu var milliyetçi denince sanki düşman belleniyor ,ondan korkarım yoksa demokrasi olsun var olsun..

en iyi oyun müzikleri

bayram için ülkesine giden suriyeliler

neden enayi gibi hissediyoruz kendimizi, suriye'de erler şehit olurken, kendi ülkelerini terk eden şahıslar burada krallar gibi yaşıyor. üstelik burada (türkiye'de) öyle bir itibar ediliyor ki, iş ve daha fazlası ile tüm imkanlar veriliyor. sonrasında savaş mağduru deniyor, savaştan değil canından vazgeçmemek için gelmişler. gelsinler elbet fakat keşke insan olarak insanlığın nasibinden bir şeyler almış olsalardı. sadece o da değil biraz da olsa kalifiye olabilselerdi de hiç değilse tecrübeli ve kalifiye insan gücü ülkemize katılmış oldurdu. durum gerçekten içler acısı, önüne geleni kabul edersek olacağı bu. avrupa ülkelerine bok atarken bin kez daha düşünmeliyiz bence, neden herkesi kabul etmiyorlar, vize uyguluyorlar. biz bu kafayla daha gidersek ırak kadar değil çok daha fazlası ile çağ atlarız..

ayı sözlük itiraf

arada kaldığım durumdur, hiç kimseyle paylaşamayacağın durum, belki de hayatın sana işkence yapıyormuş gibi bir hissiyatla, hiç bir zaman yapamayacağın fakat gerçekleştirmek elinde olsaydı hayatının değişebileceği andır.

iq'nun düşük olduğunu gösteren detaylar