polisin üzerinizi araması

başımdan geçen bir olay, polis benden kimlik istedi ilk önce, bende ilk başta hiç bir şekilde tepki vermedim öylece polise baktım, sonra polis kimliğini gösterdi en sonunda, ben de polisin bu nezaketinden dolayı kimliğimi çıkardım ve biraz sonra üzerimi aramaya başladılar, normal bir arama değildi! sonra aramaya devam ettiler, normalde rutin bir kontrolde bu kadar da taciz edilmez ki bir vatandaş, resmen taciz ettiler, bir penisime dokunmadığı kaldı polisin! belki de eşcinseldi, bilemeyiz.. ne olursa olsun bu olay benim beynime kazındı ve bunun gibi bir çok olay gerçekleşmekte, herkesin özeline dokunulmakta ve tecavüz edilmekte, bunu kim yapıyor? sormak isterim kim yapıyor, bu bize niye yapılıyor öğrenmek isterim? devlet vatandaşlarına neden bu şekilde davranıyor? ben o zaman neden vergi ödüyorum, beni iki polis arasın ve beni taciz etsin diye mi vergi ödüyorum? yıl 2019 olduğunda bu olaylar daha da derinleşecek, her şey şekillenecek, hiç kimsenin önemsemediği demokrasi ve özgürlükler yavaş yavaş sona erecek, iyice sokulacaklar tecavüz edecekler, bitecek eninde sonunda tabi ki bitecek!
zaman zaman sakaldan ya da tipten şüphelendikleri için başıma gelen olaydır. işin garibi gece sokakta dolaşıyor olmanız illa bir bokluk çıkaracağınız ya da bir iş karıştırdığınız anlamına gelmiyor. sigara pakedimin içindeki sigaralardan, cüzdanımdaki kartvizitlere kadar arandığım oldu. evet rahatsız edici bir durum ama o an yapabilecek bir şeyiniz yok. bu ülkede bazı şeyleri sorgulamak için geç kaldık artık. çok klişe ama (bkz: polis devleti)
önceleri sadece kimlik sorup tc numarana göre gbt kontrolü falan yapıp bırakırlardı, şimdi üst arıyorlar, çantanızı karıştırıyorlar, duyduğuma göre cep telefonunuzu alıp sosyal medya paylaşımlarınıza, fotoğraflarınıza, mesajlarınıza bile bakıyorlarmış. polis dışında bir de biliyorsunuz gece bekçilerimiz göreve başladı. onların tavrı daha da bir fena diyorlar. karşılaşmadım ama illa bir gün bizim de kapımızı çalarlar.
geçen hafta zirve için taksime gelirken başıma gelen olay. zirve başlığında da anlatmıştım. ohal kapsamına girdiğimizden beri ilk defa karşılaştım böyle bir kimlik soruşturmasıyla lakin bence gayet normal bir davranıştı. polis şüphelendiği kişileri kenara çekip kimliğini isteyerek gbt soruşturması yapıyor. ki görevi zaten bu. eğer daha fazla şüphelenirse üstünüzü de arayabilirler. çantanızı da arayabilirler. ohal kapsamında olduğumuzun bilincinde olup karşı çıkmamanızı ve polisle direkt göz temasında olmamanızı tavsiye ederim. ne söylerlerse harfiyen uygulayın ki başınıza bir şey gelmesin. ki normal olanı yaparsanız zaten fazla uğraşmadan kimliğinizi geri verip sizi bırakırlar. ne kadar haklı olduğunuzun bir önemi yok. şu an o çok istediğimiz insan haklarına bile saygı gösterilmeyen bir dönemdeyiz. bu yüzden devletin memurları ile ne kadar iyi geçinirseniz hayatınız o kadar normal süreçte devam eder. elbette bazı uygulamalar aşırıya kaçabilir. lütfen kendinizi tutun ve normal davranış sergileyin. herhangi bir atak yapmak lehinize değil aleyhinize sonuçlanabilir. sonuçta polisler de bu ülkenin vatandaşı. onlar da bizler gibi bu ülkenin zor şartları altında çalışıyorlar. şahsen ben günde 12 saat vardiyalı şekilde metro giriş-çıkışlarında beklemek zorunda kalsaydım, ben de herkesten şüphelenirdim. karşılıklı anlayış çerçevesinde hareket etmeli aşırı hareketlerden kaçınmalıyız.