the cranberries

1989 da kurulmuş, kısa bir zaman dağıldıktan sonra 2009 yılında tekrar birleşmiş, sevilen bir irlandalı rock grubudur. 5 adet albumleri bulunmaktadır. bir araya gelmeleriyle hayranları yeni albumlerini sabırsızlıkla beklemektedirler. 22-23 temmuz 2012 de istanbul ve izmirde konserler verecektirler.

(bkz:dolores o'riordan)
haklarında türkiye için http://www.cranberriesclub.com/ şeklinde bir fan sayfaları bulunmaktadır.
28 subatta geri dünüş albümü rosses ile tekrar yeniden biz kullarına bağışlanacak irlandalılar. ilk single tomorrow bir kaç aydır sitelerinden indirilmeye olanak verilmişti ve bugünlerde klibi de dönmeye başladı kanalarda.albüm klasik bir cranberries albümü olduğu su götürmez bir gerçek,zaten çok aksi bir şey de beklemiyoruz kendilerinden. ama yine o eski günleri arayacağız onu biliyorum,sayısız güzellikte şarkılar yapan gruptan bunu beklememizde normal aslında.

tomorrow;
irlandalı rock grubu... 1994 zombie adlı şarkıları hit olmuştu.. hala dinlendiğinde ereksiyon etkisi yapar..
en sevilen ve bilinen parça ve klipleri;

zombie;

ode to my family;

promises;

animal instinct;

just my imagination;
sevdigim bir gruptu keske daha aktif olsalar
zombie getiriyor akla direk *
2012'de çıkardıkları 6. albümleri roses ile yeniden bir araya gelen, zamanında konserlerinde "dolores take me" diye bağırmışlığım bulunan, albüm çıkarmadıkları zamanda grup üyelerinin evlenmek, çocuk doğurmak gibi faaliyetlerde bulundukları, sonra gene kafalarına esip birleştikleri, sonra gene dağılıp solo albümler yaptıkları, nevi şahsına münhasır irlanda menşeili grup. dolores'in sesi pek çoklarına ilham kaynağı olmuştur. özgündür, özeldir, dolores o riordan hele çılgının tekidir. kadın evlenirken gelinlik diye bir sütyen-külot kombinasyonu, çizme ve duvak tercih etmiştir. cranberries'in ilk yıllarında dolores utangaçlığıyla konserlerde neredeyse sahne arkasından söylermiş.

albümleri:

1992 - everybody else's doing ıt, so why can't we?
1994 - no need to argue
1996 - to the faithful departed
1999 - bury the hatchet
2001 - wake up and smell coffee
2002 - collection stars (best of)
2012 - roses
promises adlı şarkılarına bayılıyorum, o şarkıyı çok seviyorum.
animal instinct gibi bir esere sahip grup. sanat eseri.
gitmek gibi hayalim olan ülkenin ; irlandanın bağlarından kopan bir alternatif rock gruptur...animal instict,promises, when you're gone şarkılarını bayılmakla birlikte zombie ve ode to my family adlı parçalarını da severek dinlerim...
no need to argue en güzel albümleridir. aynı adlı oarçaları da vardır ki sözleri insanın içini yakar. dolores'in sesi mükemmeldir.
en iyi şarkıları da bence daffodil lament . insana birden fazla duygu yaşatabilen parçalardan kendisi. severiz.
evet beni üniversite yıllarına götürüp orada güzel yaşanılan şeyleri hatırlatan bir şeyler var, gerçekten efsane demek gerekir, çünkü gerçekten efsane artık efsane olmuş demektir, günümzde artık maalesef böyle yetenekler görmemiz biraz daha zor,

işte 90 ların hatrına ve üniversite yıllarının hatrına bir daha..

dolores o'riordan hayatını kaybedince, o muhteşem şarkıların hepsi öksüz kaldı.burada da 2017'de verdikleri paris konseri var.

dolores (allah rahmet eylesin) kısmen çocukken bolca cinsel tacize uğradığından olsa gerek, bu konuda çok hassastı ve bu konuya dikkat çekiyordu sık sık. çocuklara zulmü ve tacizi konu aldığı şarkılar yapması da cranberries'i ayrı bir yere koyuyor. irlanda'da ıra'nın öldürdüğü bir çocuk üzerine zombie gibi bir şarkı yazmış kadın. aynı şekilde bury the hatchet'ta fee fi fo isimli çocuk tacizini anlatan bir şarkısı daha var.

bazen dolores'in öldüğü düşüncesini sindiremiyorum. grup olarak çok güzel çalışmaları var, aşikar. şu hayatta sırf onların eserleri ile tanıştığım için geldiğime bile memnunum.