kıyamet

kıyamet kavramı arapça kökenli olup, kıyam ve et sözcüklerinin birleşiminden oluşur.bunun anlamı kıyam+et=ayağa kalk anlamına gelmektedir.aslında bir nevi diriliş demek.yeniden dirilmek, varolmak anlamına gelmektedir.kıyamet koptuğu an tüm insanoğlunun dirilmesi bu kavramı çağrıştırır.kıyamet ,diriliş ve yeniden var olma anlamını ihtiva ettiğinden dolayı bir yok oluş değildir.bilindiği üzere kıyamet dünyanın sonudur ,ancak yineleme felsefesinin var olduğu bu kavram dünyadaki pek çok değişimin bir yenilemeyi getirdiğini unutulmamalı.felaketler , olağanüstü olaylar, ve benzeri bunları çağrıştırır.bu olayların doğanın kendini yenilemesiyle ilgili olduğunu ve kıyametin gizemliliğinin devam ettiğini bilmekte fayda var.ne olursa olsun sonu bekleyen bir yapıda olduğumuzu kabullenmekteyiz.kıyamet denince yok oluş gibi gelir kulağa.gerçek anlamıyla düşünmeyi tercih etmeden ,kabulettiğimiz değerlerimizle anlarız herşeyi.kıyamet nedir diye dediklerinde gerçek anlamı ayağa kalk , mecazi anlamda diriliş, genelde anladığımız yok oluştur..
koptuğunda bizde kopmuş sayılacağız.
filmin koptuğu an. herkes kendi kıyametini bekler bu dünyada ve buna da inanır aslında.
schrödinger'in kedisi tatlım,olana kadar bilemezsin.
israfil adlı meleğin sur'a üflemesiyle başlayacaktır.
kıyamet kopunca yerle gök bir olucak, bütün insanlığın sonu gelicekmiş. ölüler dirilcek, gök yarılcak, kimse kimseyi tanımıcak. herkes kendi canının derdinde olucak falan deniyor. bu durum beni feci şekilde korkutuyor, düşünmemeye çalışıyorum.
"varsın ateşler kurşunlar senin elinden olsun be gülüm, biz onu kıyamet der cehennem olarak bağrımıza basarız." şeklindeki minibüs yazısını aklıma getiren sözcük.