amsterdam

taş gibi amcalar cirit atmaktadır
senede 1 kez ziyaret etmeye çalıştığım güzide şehir.. herşeyi güzel.. kışı da yazı da hareketli.. şiddetle tavsiye olunur. en azından hayatta 1 kere gidilmelidir.
nam-ı diğer özgürlükler şehri. ama öyle özgürlük dendiğinde sokaklarda seks yapılan, uyuşturucularla cirit atılan, hayatların birbirine karıştığı değil, birbirini yargılamayan, yasakçı olmayan bir şehirdir kastedilen. şehirde insandan çok bisiklet görmek mümkün ve bisiklet sürücüleri kurallar konusunda çok hassas. erkeklerin çok büyük kısmı uzun boylu ve kaslı. insanlar çok neşeli, yardımsever. gay mekanlarda da hiçbir sorunuz yanıtsız kalmıyor. ısrar yok, zorla içki içirmek yok,.. eğer eşcinsel olduğunuzdan dolayı şiddete maruz kaldıysanız çekinmeden polisi arıyabileceğiniz de her köşe başında duyuruluyor. gel de şaşırma.

red light district kadınların kırmızı ışıklı vitrinlerde sekse çağrı yaptığı yasal seksin merkezi. gayler için farklı alternatifler bulabilmek mümkün. sex shoplar, eğlence mekanları, saunalar,.. eğlence mekanları ilginç deneyimler yaşanabilecek gibi görünse de konsept olarak çok sıradan ve yine küçük mekanlara hapsolmuş durumda. özellikle thermos sauna denen bir yer var ki 5 katlı bir fantezileri gerçekleştirme mekanı diye özetlenebilir. burada gaylere özgü masaj, sauna, havuz, dark room, dinlenme odaları, seks kabinleri, paravanlarla ayrılmış enteresan dizayna sahip heyecandan öldüren odalar var. tek yapmanız gereken belinize minicik havlusunuzu sarıp ortalarda gezinmek. sonra mı? sonrası...

güzel şehir vesselam.
islambol'un zamanla istanbul'a dönüşmesi gibi, amsterdam'ında eski adının amisteradam olduğunu farz saydığım esrarkeş.
hayalimin şehridir! çok güzeldir. böylesine düzen içinde olan başka bir şehir daha görmedim ben. her açıdan oldukça gelişmiştir; hayat standartları, teknoloji... ileride amsterdam'da yaşamak isterim.

ayrıca hollanda'nın tek başkenti değildir. aslında şöyle; hollanda'nın iki tane başkenti vardır. biri den haag ( lahey diye de bilinir), diğeri ise amsterdam'dır. den haag (ya da lahey) idari başkenttir, amsterdam'da hükümet bulunmaz.
avrupa ile aramızdaki kültür farkını net bir biçimde ortaya koyan şehirdir. özgürlüğün ne demek olduğunu teoride değil pratikte yaşamak isteyen gaylerin hayatlarında bir kez olsun görmesini salık verdiğim şehirdir aynı zamanda. havalar sıcakken giderseniz elinizi sallasanız türk'e çarpar. amsterdam tüm romantizmine karşın kanalları yüzünden fare istilası ile başetmeye çalışmaktadır...
euro trip filmindeki sahnelerle beynime kazınmış şehir.
şehirdeki suç oranının çok az olduğunu duymuştum.
özgürlüğün eş anlamlısı gibi. gitmek, görmek istiyorum pek çok.
sokağa işemek için yolda bulunan telefon kulübesine benzeyen yeşil kabinler bulunan şehir.
geçen sene 6 ay içerisinde 2 kere gittiğim,insanı kendine bağlayan şehir...gecenin bir yarısı tanımadığınız insanlarla singel'deki gay barlarda dans ederken sabahında vondelpark'ya çimenlerde yuvarlanabileceğiniz,alışveriş anlamında river island,topman,urban outfitters ve en son açılan forever 21 ile başınızı döndürecek şehir.
benim de maddi sorunlar olmadan görmek istediğim şehir.lakin ne kadar zamanda,ne kadarlık bir bütçeyle görülmesi tavsiye olunur.bilen yazarlardan entry ya da mesaj beklerim.
hayaller amsterdam, hayatlar hakkari.


şunun önünde fotoğraf çekip internette download edeceklerine dair sözleşme imzalamayanları hollanda'ya almıyorlarmış.*
diğer avrupa kentlerine göre daha kalabalık,millet haftasonu kopmaya gidiyor, londrayı bile bu kadar kalabalık göremiyorsun çünkü şehir büyük,amsterdam ufak ve kalabalık, eğlence için bir çok mekan var, escape e gidebilirsiniz.
darkroom'ları ünlüymüş.

http://homojen.ayisozluk.com/sadpanda-yazdi-amsterdamin-karanlik-odalari/
çok güzel hollanda şehri. sokaklarında gezerken farklılıkların bu kadar normal olduğu başka bir şehir göremezsiniz.
2 günlüğüne iş için ziyaret edeceğim şehir.
fırsat bulur da patronu ve diğer arkadaşları ekebilirsem kendi başıma biraz keşif yapmayı planlıyorum. :)
  • /
  • 2