2=1

çözüm için (bkz:panda)

ben merak ediyorum.

ve sizleri aşağıdaki emeğe, bilgiye, bilime davet ediyorum. teşekkürker (bkz:panda)
bir eşitliğin olduğu iki deklem aşağıdaki gibi;

burada a2 olan ifade a kare aslında, burada gösterimi olamadığı için, bunu belirtmek isterim

a2 – a2 = a2 – a2

eşitliğin bir tarafını ortak çarpan ile a parantezine alıyoruz eşitliği diğer tarafını ise iki kare farkı olan a - a , a + a şeklinde çarpanlarına ayırıyoruz,

a(a – a) = (a – a)(a + a)

yukarıdaki ifadede farklı yöntemlerle çarpanlara ayrılmış bir ifade bulunmakta,

çarpanlarına ayrıldıktan sonra eşitliğin her iki tarafındaki aynı ifadeler sadeleştirilir, matematikteki sadeleştirme kuralından, (a – a ) ifadesi sadeleştirilir.

a(a – a) = (a – a)(a + a)
(a – a) (a – a)

a = a + a

1a = 2a
matematiğin ebesi mezarda ters döndü şu an.
yanlış hipotezdir.
matematikte sıfırlar sadeleşmez, dolayısıyla a-a'ları sadeleştiremezsiniz. a-a=0 dolayısıyla denklem 0=0 olacaktır.
yok ben de sadeleşir demedim zaten, matematik kuralları gereği oldu, yoksa matematik kuralları uygulanmaz mı mantıken. burada dikkat edilmesi gereken şey, matematik kuralları ile her zaman doğru sonuca varabilir miyiz, ya da mantık kuralları ile matematikten ayrı şekilde ilerleyebilir miyiz. bir yanda matematik kuralları, bir yanda mantık, karar sizin..
matematikte mantık aramıyorum ben ya, zaten matematik bilim bile değil benim gözümde, matematik bilimin dilidir, kağıttaki tezahürüdür. o yüzden hiç mantık girmemeli işin içine, motamot neyse o olmalıdır. genelde matematikçiler duygudur yok efenim mantıktır katmayı severler, ben tıp doktoruyum matematikle işim kilo-ilaç dozu-idame sıvı hesabından öteye gitmiyor, belki o yüzden daha katı bakıyorum.