25 ağustos 2013 odtü orman işgali direnişi

odtü'den geçirilmesi planlanan ve binlerce ağacın kesilmesiyle noktalacak olan yol projesinin sosyal alanda tepki toplayan yani.

odtü yanında çiğdem ve 100. yıl mahallesini de içine alan ve bir anlamda satışa çıkarılan arazi için 25 ağustosta öğrenci ve mahalle sakinleri direniş başlattı. kurulan çadırları sökmek için müdahale eden polis eylemcilerin çadırlarını kaldırmasıyla alandan uzaklaştı. gezi parkında olduğu için denge politikası izleyen polis, umulmadık anda ve pusu manevrası şeklinde saldırıya geçmeye hazır gibi. bu kez polise olan güven sıfırın katbe kat altında. gökçek'in yol ihalesi ve kapsamını twitterdan yürütmesi götüm götüm gülerek uzaklaşma yaratan en trajik cephe gibi sözlük.
gökçek açısından trajikçe bitmesini umutsuzca arzuladığım, bırakın binlercesini, bir ağacın bile kesilmesini düşündükçe sinirden (gerçekten) tepindiğim proje.
üstünlük kurma çabası içerisinde yanıp kavrulan birileri var ve bu birileri kuyruğuna kim bastıysa alenen zarar vermekten geri durmuyor. muhalefetsiz bir ülke istedikleri aşikar. anlamadığım çok şey varken gün geçtikçe parçaları dizmeme gerek kalmadan kendileri diziyorlar.
5 ve 6 eylül 2013 tarihlerinde, orman alanına dozer, toma ve akreplerle müdahale edildi ve ağaç kesimine başlandı. ilginç olan inşaatın ruhsatsız olduğunun belgelenmesine rağmen bunun sümen altı edilip mevcut mevzuata şak diye uygun hale getirilmesi. hukuk parası olana ya da bazı çevrelere saniyeler içinde uygun hale getiriliyor, ilginç!

6 eylül tarihi itibarı ile 14 gözaltı var, twitter'da sosyal medyayı yönlendirmeye çalışan yandaş çevreler; #faşistodtülü tag'ını yaymaya çalışıyor. gözaltına alınan, yerlerde sürüklenen ve orman alanını korumaya çalışan ve üzerine faşist damgası yiyen insanlar; siyaset ve hukuk bitmiş tükenmiş.
direniş sonuç vermiş ve orman yıkımı şimdilik durdurulmuş durumda. evet bazıları odtü ye kafasıyla giriyor bazıları ise sadece tomasıyla.

odtü'ye destek için yapılacak eylemlerin yerleri ve saatleri:

istanbul:7 eylül 2013
saat: 19:00
yer: taksim meydanı

ankara:7 eylül 2013
saat: 17:00
yer: 100.yıl migros önü

izmir:7 eylül 2013
saat: 20:00
yer: sevinç pastanesi

adana:7-8 eylül 2013
saat: cumartesi-19:00,pazar-17:00
yer: atatürk parkı

antalya:7 eylül 2013
saat: 18:00
yer: kapalıyol halk bankası önü

mersin: 7 eylül 2013
saat: 18:00
yer: pozcu platin önü

çanakkale:7 eylül 2013
saat: 19:00
yer: çanakkale iskele

eskişehir: 7 eylül 2013
saat: 16:00
yer: ali ismail korkmaz parkı

izmit: 7 eylül 2013
saat: 19:00
yer: cumhuriyet parkı
direnişten bir kaç video;chp milletvekilleri aylin nazlıaka, ilhan cihaner ve hüseyin aygün'ün dozer ve iş makinelerinin önüne geçerek durdukları ağaç söküm işlemlerinin geceyarısı onlar gittikten sonra devam ettiği direniştir. mahalle sakinleri, öğrenciler ve milletvekillerinin direnişi nasıl sonuç verir bilinmez ama bu hükümetin rant için yaptığı kötülükler karşısında herkesin birlik olma vakti gelmiştir. yerel seçimlerde birlik olunmaz ve büyükşehirler tekrar akp'ye kazandırılırsa işte o zaman herşey biter...