alışkanlık

jet hızıyla hayatınıza soktuğunuz, terketmek içinse ömrünüzü çürüttüğünüz davranış ya da buna benzer şeylerdir. üniversite yıllarında neredeyse bir sene makarna salatası ve domates suyu şeklinde seyreden öğle yemeklerim alışkanlık skalamdaki zirvemdi. hem ünlü türk düşünürü ajda pekkan ne demiş: alışmak sevmekten zor geliyor...
her şey alışkanlıktır. aklınıza gelebilecek her şey.
alışkanlıklar hayatımızı yönetir ve alışmak, sevmekten daha zordur...
zaman zaman tehlike oluşturabilen, bir varlığa aşırı ölçüde bağlanma durumu.
ne zor şeydir alışkanlık.
sevgi gibi değil, aşk gibi değil. vazgeçmesi daha zor olan.
bir ev. geçen onlarca yıl. bardakların düzenle koyulan yerleri, televizyonda açılan ilk kanal, her hafta izlenen dizi, uyandığında gördüğün o dolu yastık, sabah kahvaltıları.
bir gün geliyor. o bardakların yeri değişmiş. televizyonda açılan sıradan bir kanal. bomboş ev. sabah kalktığında gördüğün o boş yastık. o sessizlik, o yalnızlık.. biri terk ettiğinde çektiğin acı aşktan çok alışkanlıkların verdiği hüzün oluyor. yıllarca devam eden aynı şeyler, bir anda bozuluyor. ev artık o eski tadı vermiyor. iki oda bir salon. önemli olan kaç oda kaç salon olduğu da değil. dört duvar arasında da yuva olur. bir gün o yuvanın öldüğünü anladığında, hiçbir üzüntüye benzemiyor. alışkanlıklarından vazgeçip buna alışmak daha zor oluyor.