antakya

sırtını habibi neccar dağlarına vermiş, ortasından asi nehri geçen, camilerin, kiliseler ve havralarla yan yana olduğu, hz. isa'nın havarilerinden pavlus ve yuhanna'nın mezarlarını ve muhteşem antakya mozaik müzesi'ni bünyesinde barındıran güzel ve eşsiz bir kenttir. medeniyetler şehri olarak adlandırılan hatay'ın merkez ilçesidir.
gap turu programlarının adana ve tarsus'tan sonraki üçüncü durağıdır.
dinlerin ve dillerin buluştuğu, medeniyetlerin harman olduğu insanların karseşçe bir arada yaşadığı bu güzel memleketin insanları , maalesef, hz. tayyip ve şürekasının yanlış suriye politikalarının türkiye'ye olumsuz yensımalarının sonucu olarak, son günlerde diken üzerinde yaşamaktalar.

reyhanlı'daki korkunç terör eylemlerinin hemen ertesine denk gelen antakya ziyaretimiz boyunca, insanların yüzlerindeki korkuyu, öfkeyi ve umutsuzluğu görmemek mümkün değildi.
antakya çarşılarından birinde biraz sohbet etme şansı bulduğumuz bir esnaf, yaşananlardan sorumluluğu olanları
kastederek, "bunların dinle falan alakası yok. bunlar habibi neccar'ın kafasını kesenlerle aynı soydan geliyor." diyerek tepkisini dile getirmişti.

edit: yukarida adı geçen aziz pavlus, isa'nın 12 havarisinden birisi olmayip, tarsus doğumlu bir yahudidir. sonradan isa'nın ögretisini seçmiş ve hayatını iseviligi yaymaya vakfetmistir. bu anlamda isa'nın elçilerinden birisi demek daha doğru olur.
sevgili filizku'ya dikkati ve uyarisi için tesekkürler.
bir rivayete göre daphe ile apollo efsanesi burada geçmiştir. ayrıca künefesiyle meşhur güzide bir ilimizdir.
gidince gıda sektörünün en az yarısını yiyeceğim güzel şehrimiz
tarihi, kulturu,yemekleriyle bolge kulturunu iyi harmanlayabilmis, turkiye'de ziyaret ettigim en guzel sehir olma unvanina sahip yer. hele harbiye'de ki bir restaurantta hayatimin en guzel humusu yedigim sehirdir hala karnim acikinca aklima gelir icimi bir huzun kaplar.
29 şubatta gidip 3 gün boyunca yiyip, içip sokaklarında fink atacağım şehir olacak. muhtemelen eski güzelliği, doğallığı için biraz geç kalınmış bir seyahat ama olsun dünya gözüyle görmek güzel olacak.