aragh sagee

günümüz iran'ında 6 gencin hayatından kesitleri sunuyor bu film bize. türkçe adı köpek öldüren ve evet tahmininiz doğru, alkollü içkiye gönderme var. iran filmlerinde moda haline gelmiş olan "aman din çok kötü birşey, ateistler yaşayamıyor" görüşünü alaşağı ediyor film. çünkü öteki iran'ı gösteriyor bize; amerikada okuyup evine dönmüş genç bir erkek, kızarkadaşıyla sevişmek için mekan arayışında, bir diğer kadın albüm yapmak için evlenip evindeki baskıdan kurtulmaya çabalıyor, eşcinsel bir adam annesinin baskısına dayanamayıp erkek arkadaşından ayrılıp bir kadınla evlenmeye karar veriyor. bir başka genç yaşadığı kayıptan dolayı isyanlara geliyor ve devrim muhafızlarına kafa tutuyor.
tanıdık geldi değil mi? bizde de sıklıkla yaşanan senaryolar bunlar, biz biraz daha hafifleştirilmişini yaşıyoruz, onlar çok daha ağır koşullarda yaşıyor, ama yaşanıyor gene de.
film zaman zaman durağanlaşıyor, oyunculuklar da öyle süper değil ama alışılmışın biraz dışında bir iran filmi istiyorsanız izleyin.