atatürk'ün lgbt bireylere bakışı

kemalist dine uye arkadaslarin aciklamasi gereken durum.
merak ediyorum cidden ve fetvalarinizi bekliyorum.
günümüz türkiye'sinin lgbt lere bakışından çok daha ılımlı ve yapıcı olacağı kesindir.
başlığa göre düşünecek olursak; atatürk'ün realist mantığı söz konusu olduğunda fazlasıyla karşı çıkmayacağını düşebiliriz. fakat o zamandaki ruh ve politika düşünüldüğünde ise bu durum yine görmezden gelinirdi sanırım. fakat başlık ilerleyişi sanki atatürkçülük ve bu bağlamda diğer düşünce sistemleri üzerinden yürüdüğü için, sanırım bu konuda da bir şeylerden bahsetmek gerekiyor. hayatını din ekseninde yaşayanların ve muhafazakarların bu konudaki duruşları kesinlikle olumsuz. fakat bunun dışındaki kesimler ise kabullenmeye ve anlayış göstermeye daha yatkındır. sanırım bu yaklaşımda gezi ruhu, mantığı, zekası ve muzurluğunun bir sonucu olarak; özgürlük ve birlik bilinci göstermiş lgbti eylemcilerin katkısı oldukça fazla.

asıl kesin olan bir şey var ki: empatik düşünme becerisine sahip olamayanların, aynı diğer dini ve etnik kesimlere karşı olduğu gibi, lgbti bireylere de hazımsızlıkları aşikardır.
o zamanın sıkıntıları içerisinde homofobik insanların dahi şuanki gibi uğraşacaklarını düşünmüyorum. aynı şekilde atatürk'ün de.

eşcinsellere karşı bakış açısını ideolojiye değil, kesinlikle kişilik meselesi olarak bakıyorum. sağ, sol, kemalist bütün topluluklar arasında eşcinseller ve lgbti destekçisi insanlar var. sonuç olarak homofobik olmak bir hastalık ve her insan hasta değil. siyasi ideolojiler de insanların lgbti bireylerine karşı bakış açılarını değiştireceğini düşünmüyorum. ki recep tayyip erdoğan gibi bi adamı bile destekleyen lgbti bireyleri var.

kimi dindarlar var eşcinsel. keza benim tesettürlü arkadaşlarım tesettürlü olmayan arkadaşlarımdan ziyade daha iyi yaklaşıyorlar bana. dinliyorlar, yanımda oluyorlar. diğer arkadaşlarıma bu konuyu açınca sonu tartışma ile bitiyor. oysa tesettürlü arkadaşım beni destekleyip sadece mutlu olmamı istiyorlar.