avrupa konseyi parlamenterler meclisi türkiye siyasi denetim kararı

avrupa konseyi parlamenterler meclisi'nde yapılan 'türkiye'de demokratik kurumların işleyişi' konulu oylamada türkiye'nin 2004 yılında çıktığı denetime tekrar sokulması kararı alındı.

böylece ab süreci ve avrupalılaşma hayal olmak bir yana; denetim mekanizması ile tamamen engellenme yoluna tabi oldu.
bir ülke denetim sürecine alındığında o ülkenin demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti alanlarında mevzuatlarını kanunlarını vs konsey'in 1949'dan bu yana oluşturmaya başladığı normlara uygun hale getirmesi gerekiyor.
denetim komisyonu bu bağlamda “monitoring” (denetleme) sürecindeki ülkelerin uyarlamalarını ve uygulamalarını denetliyor.
ankara 1996'da başlayan bu süreçten, yapılan reformlar sayesinde 8 yıl sonra 2004 yılında çıkmış ve “post-monitoring” olarak anılan “denetim sonrası diyalog” sürecine geçmişti.
türkiye'nin bu süreçten çıkarılması ab ile üyelik müzakerelerine başlamasında önemli rol oynamıştı. bu da kararın, müzakereleri direkt etkileyeceği anlamına geliyor. hatta muzakerelerin askıya alınabileceği.. bu kararla birlikte türkiye , ermenistan ukrayna azarbaycan bosna -hersek gibi ülkelerin statüsünde demokrasiye sahip olduğu anlamına geliyor .
ispanyol , katalan koca hayallerimi yıktınız.. marsilya kraliyla karşılıklı viski içip poker oynayacaktım.. avrupalı ünlü romancı ve porno starı olabilecekken şimdi anadolulu olacağım sibel kekilli gibi günün birinde game of thrones ta fahiseyi de canlandirsam tanrım oryantal kimliğe sahip olduğumu düşünecek tüm o brüksel lahanasi adamlar .... yurt dışında döviz bürosu aranacak .. her şeyin sebebi trump ve trumpcı kakaloz kafalar lanet olsun size çirkin suratli iğrenç adamlar ! cia sana da lanet olsun ! global dünyadan korkanlar ahaaa orda bir dag var uzakta o dagda haçlı orduları bekliyor ! aptal amerikan halkı kuş beyinliler ! yakında bluebrain teknolojisiyle gökyüzünde dabbe dediğimiz sey de olusturulur ayni enerji dalgasiyla al sana mesih te gelir of ki of ... o aptal muhafazakarlar tabiki onun similasyon olduğunu dahi anlayamayacak çünkü bu teknolojilerden haberleri yok ayh bunalima girdim ..
bu şu anlama geliyor olmalı, azerbaycan, rusya statüsünde bir ülke oluyoruz.daha önce de açıkça ifade edildiği gibi demokrasi, hukuk yönünden gerileme ve yeterliliklerin olmadığı bir durumun gerekçesinin oy birliği ile karar verilen durumdur...
denetlemenin sona erdiği 2004 yılından sonra tekrar denetime alınması. bu avrupa'da ilk kez rastlanan bir durum. ne kadar geriye gittiğimizi gösteren bir karar. devamında ab yolu tamamen kapanmış olacak. devamını düşünmek istemiyorum şuan.